DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yusuf Yahya
Yusuf Yahya
Giriş Tarihi : 13-09-2023 02:17

Mülakat

Mülakat-mış gibidir Mülakat gibi Mülakat

Mülakat, karşılıklı görüşmedir.

İş yerleri işe alımlarda bu yönteme sıklıkla başvurur.

Kimsecikler de bu yöntemi tartışmaz.

Ne işveren ne de işe başvuran…

Zira işveren torpile geçit vermez.

Çünkü geçit verirse kendisi zarar edecektir.

Torpile geçit veriyorsa zararı göze alıyor demektir.

Bunu da hiç kimse göze almaz.

Zaten mülakat bir nevi yazılıdaki liyakatin sağlamasıdır.

Yazılıdaki intibanın sağlam temeller üzerine oturtulmasıdır.

Ne var ki mevzu, mülakatların memuriyete alımlarda kullanılması olunca fırtınalar kopar.

Mülakat, Türkiye’de en çok tartışılan konular arasına girer böylece.

Mülakatı çığırından çıkaran devlet sahasındaki siyasi kültürdür.

Nepotizm, neme lazımcılık, ideolojik saikler ve saire hepsi üst üste binince ortaya allak bullak bir durum çıkıyor.

Altüst oluyor her şey.

Mülakatların bu denli tartışılmasının hatta mülakatlara canhıraş bir şekilde geçit verilmemesinin nedeni ve kaynağı nedir o zaman?

Makul müdür?

Gayet makuldür ve anlaşılırdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oluşan siyasal kültürün normalleşen anormallikleri liyakati sağlam temeller üzerine oturtmak yerine mülakattan ötürü liyakati devre dışı bırakıyor.

Yani mülakatın sonucu liyakat olması lazımken oluşan siyasi iklim, atmosfer ve kültür ile mülakatın liyakat ile cepheleşmesi tamamıyla insan ürünü olarak ortaya çıkıyor.

Ne yazık ki insan ürünümüz, nepotizmi olağan hale getirdi. Hatta ve hatta kamusal alandaki insan kaynağımız, nepotizmin bir gereklilik olduğu kanaatinde… Nepotizmin sadakat ile ilintili bahanesi de çok… Güven ile ilgili gerekçeleri de dolu… Ah, ah, ah… Her gelenin bir bahane ile adam kayırmacılığı, adam alımcılığı…

Bu durum düzeltilmedikçe ve liyakat kültürü topluma yayılmadıkça memur ve öğretmen alımlarında mülakat emeğe kocaman bir hançerdir. Adaletin ruhuna Fatiha’dır.

Mülakat, en çok da adamı olmayan garibanları ürkütüyor.

O garibanların tüylerini diken diken ediyor.

Sayın Bakan Yusuf Tekin’in mülakat gibi mülakat açıklaması tatmin edici değildir. Mülakat gibi mülakat için öncelikle yukarıda söz ettiğimiz kültürün topluma yayılması lazımdır. Adam gibi mülakat yapılmalıdır. Adamcı mülakatlar yapılmamalıdır.

Okullara hizmet alımlarında bile siyasiler devreye girerken, bir öğretmen en küçük işinde dahi siyasi kanalıyla o işini halletmeye giderken mülakat yazılı sınavlara dinamittir.

Bir öğretmen arkadaşım diyor ki: ‘‘Şu şartlar altında mülakatlar, adamı olan vasıfsızların adamı olmayan vasıflıları dövdüğü bir arena olur.’’

Bu alanı insani hiçbir el kontrol edemez ve mülakatlar amacından saptırılır.

Kimseyi de engelleyemez hiç kimse. El elin adaletini türkü çağırarak arar durur. Zira memleket işini gördürüp gerisini düşünmeyenlerle dopdolu… Benim işim olsun da başkasından bana ne, diyenler lebalep… Bu hayat tarzı ve bakışı, adam gibi mülakatları yerin dibine sokar, adamını ise göklere çıkarır.

Sayın Bakan, mülakat gibi mülakat Türkiye’nin kültürüne ve felsefesine ağır gelir. Ağır geleceği için de mülakat-mış gibiye döner. Akla hayale gelmeyecek risklerle hıncahınçtır. Deneyimlerle sübuta ermiştir. Şu an için denemeye bile lüzum yoktur. Denemesi bedava değil, adamsız garibanlar için ağır bir bedeldir.

Hal böyle iken Sayın Yusuf Tekin, Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim öncesi çağrısına kulak vermelidir. Ne demişti Sayın Cumhurbaşkanı: ‘‘Kamuda mülakatı kaldıracağız.’’

Kamuda mülakatın altyapısını, kültürünü, iklimini hazır hale getirin.

Mülakatı ilk destekleyecek kişi benim…

Söz veriyorum, yalnız kötü bir huyum var, sözümü tutarım.

Bir de 45 dakikalık mülakat süreleri zamanın ruhuna ve insanın doğasına aykırı değil midir?

Yol yakınken dönün bu yoldan, hiç girmeyiniz bu yola.

Saygılarımla…

Yusuf Yahya

Yusuf Yahya

DİĞER YAZILARI Değişiklerle Değişmeyen Bakanlık Yeni Ders Yılı Başlarken… 2 Yıllık Esaret: Toplu Sözleşme Siyah Beyaz Bir Eğitim Hikayesi Yeni DYK ile Toplu Sözleşmeye Dair Çıkarımlar Toplu Sözleşmede Hayali Bir Enstantane Memur Memnun Değil Güçlü Öğretmen Güçlü Türkiye  Çocuklara değer aşılamanın en güzel yolu büyüklerin örnekliğidir Ziya Selçuk’tan Yusuf Tekin’e... Ali Yalçın’ın ihanet mi edelim sözleri ve memurların durumu Öğretmen Maaşını Yuvarlarsak 30 Bin TL Bu Okul Halleri, Hal Değil Artık! Dağlanan Yüreklerimize Terapi: Kafamızı Dağıtmak Milli Eğitim Müdürü ve Öğretmeni Koruma Kanunu Yetenek Tozu: Piyano Çalan Motokurye Boydan Boya Darboğaz Bir Eğitim Sistemi Kepçe Kepçe Müjde, Kaşık Kaşık Zam Oranı Yaz-Kış Kurs, Yaz-Kış Kurs Mersin Olayının Düşündürdükleri... Uzmanlık Sınavı, Öğretmeni Küçümsedi Uzmanlık Sınavı Öncesi Serenat Mahmut Özer'i Görünce Ziya Hoca'yı Anladı Sayı Kasan Sendikaların Armağanı: 19 Kasım 2022 Ey Eğitim Sendikaları, Birleşin! Elimizin Altındaki Anayasa ile Yasalar 14 Ekim İş Bırakma Terazisi: Sendikal Ağırlık Yapın! ''Müdür Görev Süresi 12 Yıl Olsun!'' Serenatı 1 Ekim Uzmanlık ve Başöğretmenlik Beklenti Günü Bursluluk Sınavına Giremeyen Tek Maaşlı Öğretmen Çocukları  Efendiler, Öğretmenlerin Dayanacak Gücü Kalmadı Üçü Bir arada: Müdür Odası, Özel Tuvalet, Değerler Odası Öğretmen kalabilmek... Etkisiz sendikalardan büyük bir istifa dalgası gelebilir Öğretmenlerin canına okumayın, can kulağı ile dinleyin! Siyasi emeller uğruna bu kesimlere prim vermeyin! Nagehan Alçı Yine Sahnede... Sınavı Kaldırın, Öğretmeni Bu Cendereden Kurtarın Önce Uzman Öğrencilik Sonra Uzman Öğretmenlik 3 Vakte Kadar Uzmanlık ve Başöğretmenlik Sınavları İptal Çöp Adam Uzmanlık ve Başöğretmenlik Süreci: Sendikalar, Profesörler, Diğerleri Enes Kara’nın Ardından… MEB’de Neye ‘Tamam’ Neye ‘Devam’?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA