SENDİKA
Giriş Tarihi : 11-06-2023 18:26   Güncelleme : 11-06-2023 19:05

Eğitim İş duyurdu: O uygulamaya karşı 15 Haziran'da alanlardayız!

Eğitim İş Sendikası açıklamasında, okullarda ''manevi danışmalık'' uygulamasının yanlış ve hatalı olduğunu, bu hatadan vazgeçilmesi gerektiğini, bu projelere karşı ''UYARIYORUZ'' sloganıyla 14 Haziran'da sosyal medya üzerinden etkinlik yapacaklarını, 15 Haziran’da alanlarda olacaklarını duyurdu.

Eğitim İş duyurdu: O uygulamaya karşı 15 Haziran'da alanlardayız!

Eğitim-İş Sendikası, geçtiğimiz günlerde ÇEDES projesi kapsamında bazı okullarda uygulanan “manevi danışman” atanmasına tepki göstermişti. 14-15 Haziran'da eylemlilik sürecini başlatarak bu uygulamayı protesto edecekleri duyurdu.

Eğitim İş'ten yapılan açıklama şu şekilde:

 "Çocukları korumak, vatanı korumaktır” anlayışıyla eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkıyoruz! 14 Haziran’da Twitterda, 15 Haziran’da iş yerlerimizde ve alanlarda, gür sesimizle, eğitim sistemimizin üzerine çöken bilimsellikten uzak piyasacı karanlığa karşı “UYARIYORUZ!"

Mesleğimizi itibarsızlaştırma, eğitimi daha da gericileştirme anlamı taşıyan bu protokolleri reddediyoruz.

Atanmayan yüzbinlerce öğretmenin bulunduğu ülkemizde Milli Eğitimin MEB dışındaki yapılar ile çevrelenmesine göz yummayacak, mesleğimizin onuruna ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacağız.

Anayasa başta olmak üzere eğitimle ilgili yasa ve yönetmeliklerle aykırılıklar taşıyan, laik eğitim ile adı aynı cümle içinde dahi geçemeyecek olan bu protokolün iptali için hukuki süreci başlattık.

Okul yöneticilerine sesleniyoruz: Okullardaki eğitim faaliyetinin yasal çerçevede yürütülmesi sizlerin sorumluluk alanınızdır. Bu faaliyeti baltalayacak olan bu protokolleri reddedin. Koltuğunuza değil, onun arkasında asılı olan Başöğretmen’in resmine bakın ve öyle karar verin!

Eğitim emekçilerine sesleniyoruz: Sevgili meslektaşlarımız; öğrencilerimiz bizlere Başöğretmen’in emanetidir. Onları, eğitim almak için geldikleri okullarda böylesi laiklik karşıtı uygulamalara terk etmeyiniz! Kimsenin sizin dersinizi bölme, gasp etme, sizin dersinizden öğrenci çıkarma hakkı yoktur. Bu tür girişimleri her şeyden önce öğrencileriniz, sonra mesleki itibarınız için reddediniz!

Velilerimize sesleniyoruz: Biz eğitim emekçileri, çocuklarınızı çocuklarımız gibi görüyoruz. Onlara, olması gerektiği gibi, ihtimamla ve bilimsel yöntemlerle yaklaşıyoruz. Ve kamusal eğitim süresince tüm emekçilerden bu yaklaşımı beklemek sizin yasal hakkınız. Onların eğitim adı altında manen ve fiziken güvencede hissetmeyecekleri hiçbir uygulamayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Çocuklarınızın büyüyüp birer yetişkin olduğunda, kendilerine dayatılan hukuksuzlukları ve mantıksızlıkları bilinçli birer yurttaş olarak reddetmelerini istiyorsanız, bu duruşu sizden öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Onların geleceği için reddedin!

Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir! Okullarda “manevi danışmana” değil, öğretmene ihtiyaç var! “Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkıyoruz, UYARIYORUZ”; 15 Haziran’da hep birlikte alanlardayız.''

 

 


 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri