Üniversite Öğrencilerine 6 GB Ücretsiz İnternet

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerlerden birisi de Türkiye'deki bütün üniversitelerde uzaktan eğitim modeline geçilmesiydi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bu süreçte öğrencilere 6 GB internet vereceğini açıkladı.

İNTERNET - 29-04-2020 17:14

Üniversite Öğrencilerine 6 GB Ücretsiz İnternet

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Türkiye'deki bütün üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren bir adım attı. Koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak uzaktan eğitim modeline geçen tüm üniversite öğrencilerine, bu süreçte derslere katılabilmeleri için ücretsiz internet verilecek.

Webtekno'dan Şahin Kılınç'ın haberine göre, söz konusu ücretsiz internet paketi ise 6 GB olacak. Ücretsiz internet paketleri öğrencilerin telefon hatlarına otomatik olarak tanımlanacak. Öğrenciler bu internet paketlerini ders içeriklerinde harcamak için kullanabilecekler.

YÖK, Uzaktan Eğitime Destek Kotası uygulamasını başlattı:

Halihazırda tüm üniversitelerde eğitim ya üniversitenin kendisine ait platfromlar üzerinden ya da Zoom ve Microsoft Teams gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden devam ediyor. Bu süreçte kişisel bilgisayarı ya da tableti olan tüm öğrenciler, eğitime devam edebilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyabiliyorlar.

Her ne kadar Wi-Fi bağlantısıyla çalışmak daha verimli olsa da 6 GB'lık mobil internet paketi öğrencilerin yükünü bir nebze olsun hafifletebilir. Daha önce Ulaştırma Bakanlığı da tüm GSM operatörleri ile anlaşarak vatandaşlara 1 GB'lık ücretsiz verileceğini açıklamıştı