Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, son haftada okullarda çeşitli etkinliklerin düzenleneceği ve derslerin iptal edileceği ifade edildi.

Detayları içeren resmi yazıda, son hafta gerçekleştirilebilecek etkinliklere dair bir liste de paylaşıldı.

Bu etkinlikler arasında öğrenci kulüplerinin faaliyetleri, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları ve atölye çalışmaları gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

MEB Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’nin imzasıyla yayımlanan yazı özetle şöyle:

“Bakanlığımızca 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminin son haftasında tüm kademelerde uygulanmak üzere öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini esas alan bir yaklaşımla ‘Dönem Sonu Sosyal Etkinlikler Faaliyet Planı’ hazırlanmıştır. Söz konusu faaliyet planı yazımız gönderilmiş olup Bakanlığımıza bağlı okul veya kurumların halihazırda planladıkları faaliyetlere devam etmesi, bununla beraber yazı ekinde önerilen faaliyetlerin okul ve çevre şartlan göz önünde bulundurularak, velilere külfet çıkarmadan, öğrencilerin ilgisini çekecek ve birinci dönemin son haftasının coşkuyla geçirilmesini sağlayacak şekilde uygulanması hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

MEB'nin aldığı bu karar, öğrencilerin bir dönemi daha sosyal etkinliklere yönlendirmeyi ve ders dışındaki becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda bu uygulamanın, öğrenci motivasyonunu artırıcı bir etki yaratması bekleniyor.