SENDİKA
Giriş Tarihi : 22-06-2022 12:13   Güncelleme : 15-08-2022 10:26

Temmuz artışı bile ilk aylarda eriyecek. Enflasyon farkı artı yüzde 50 ek zam yapılmalıdır 

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ: Temmuz artışı bile ilk aylardan eriyecek, enflasyon farkından sonra en az yüzde 50 ek zam yapılmalıdır 

Temmuz artışı bile ilk aylarda eriyecek. Enflasyon farkı artı yüzde 50 ek zam yapılmalıdır 

ÖĞRETİCİ TBMM’ye gelen bütçe kanunundaki değişikliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları şöyle;

Dün TBMM’ye sunulan “2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne göre personel giderlerinde % 40,5 oranında artış öngörülüyor.

Ocak'tan itibaren kamu çalışanları ve emeklileri zaten TÜİK rakamlarına göre %28,12 alacaklı hale geldi. 4 Temmuz'da açıklanacak Haziran enflasyon oranı ile toplu sözleşme gereği Temmuz'da alınacak %7'lik artış eklendiğinde yaklaşık olarak öngörülen artış oranına denk gelmektedir.
Şimdiden uyaralım, zaten gerçeği yansıtmayan TÜİK rakamlarının dahi altında alınan artışlar varken, yıllardır enflasyon altında ezilmiş iken enflasyon farkı ile birlikte Temmuz'da alınacak %40'lı artışlar ZAM değildir!

Toplu sözleşme gereği Temmuz ayında verilecek olan %7'lik artış bile her zamanki gibi yine ilk aylardan enflasyon altında kalacaktır. 

Bu yüzden BASK olarak tekrar uyarıyor ve hatırlatıyoruz; geçmiş dönemin kayıpları karşılandıktan sonra enflasyon farkı verilmeli, kamu çalışanları ve emeklilerini gerçek enflasyona ezdirmemek için de en az %50 ek zam daha yapılmalıdır.
 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri