SENDİKA
Giriş Tarihi : 05-12-2022 17:23   Güncelleme : 05-12-2022 17:37

Memur Sen İstanbul İl Başkanı: Müdür maaşları arasında adaletsizlik var!

''Bir okul müdürüne 3.846,33 TL, diğerine 5.991,82 TL; meslek lisesi müdür yardımcısına 4.579,75 TL, lise müdürüne 3.542,67 TL aylık ek ders ücreti vermenin mantığını, tutarlılığını ve gerekçelerini yeniden tartışmalıyız'' diyen Memur Sen İstanbul İl Başkanı Talat Yavuz ek ders ücretlerini de maaşlara dahil ederek bilgilerin gerçek kişilere ait olduğunu iddia ettiği bir tablo yayımladı. Yavuz'a göre yeni başlayan bir sözleşmeli branş öğretmeni 12,317 TL maaş alırken, Meslek lisesi müdürü 16,522 TL maaş alıyor.

Memur Sen İstanbul İl Başkanı: Müdür maaşları arasında adaletsizlik var!

Geçen hafta aşağıdaki yazıyı bir tablo ekleyerek yayınlamıştım. Yazının virgülüne dokumadan, tablonun da ilk üç sütununu yeniden yayınlayarak iddiamı ısrarla kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

Tablodaki bütün bilgiler gerçek kişilere ait bilgilerdir. Ekim ayına aittir. Birçok değişkene bağlı olarak hesaplanan maaşlarımız ve ek derslerimizin üzerine, kurslar, uzman öğretmen ve başöğretmenlik gibi eklenecek yeni kalemlerle, en düşük gelirli öğretmenle en yüksek gelirli öğretmen arasında iki buçuk kat fark olacak, bu çarpıklık düzeltilsin, bu zor dönemde aşağıdaki grup yukarı çekilsin diye öneriler sunuyorum.

Öğretmen maaşları yeterli demiyorum, herkes ek ders veya DYK alıyor demiyorum. Yeni başlayan sözleşmeli öğretmen arkadaşımız on üç bin lira maaş alıyor demiyorum. Çok mu zor DYK almayan branşın kendi hesabını yaparak bir kanaate ulaşması?

Peki, bazı art niyetli özel görevlilerin anlamakta zorlandığı sütunları çıkardım. Şimdi herkes hesabı kendi maaş, ek ders, kurs, uzman veya başöğretmenlik durumuna göre hesaplasın ve kıyas yapsın. Yine de tablodaki çarpıklığı göremeyip, her şey çok güzel ve adil diyorsanız ve bu durumdan memnunsanız, benim de söyleyecek başkaca bir sözüm yoktur.

Ancak ben biliyor ve görüyorum ki bu tablo eşyanın tabiatına aykırıdır. Adil değildir, düzeltilmelidir. Bu ekonomik şartlarda aşağıdaki grup yukarı çekilsin demek bir sendikacının öncelikle söylemesi gereken sözdür. Bu tablo yılbaşından sonra daha da çarpık hale gelecektir.

 

Bir okul müdürüne 3.846,33 TL, diğerine 5.991,82 TL; meslek lisesi müdür yardımcısına 4.579,75 TL, lise müdürüne 3.542,67 TL aylık ek ders ücreti vermenin mantığını, tutarlılığını ve gerekçelerini yeniden tartışmalıyız. 

Tablodan böyle onlarca çarpıklıklar çıkarılabilir.  

Okul müdürüne, öğretmeninden; şube müdürüne, okul müdüründen; ilçe müdürüne, şube müdüründen, eğitim müfettişine bunların tamamından daha az maaş veren sistem dünyanın neresinde olsa sorgulanır.

Bu tabloyu adil hale getirecek önlemler şu şekilde alınabilir: Ek ders yönergesi komple yeniden düzenlenebilir.

Talat YAVUZ
Memur Sen İstanbul İl Başkanı

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri