Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gaziantep'te görev yapan öğretmenler ve okul yöneticileriyle iftar programında bir araya geldi.

Bakan Tekin, iftar programında yaptığı konuşmada, öğretmenlerle sohbet etmeyi çok sevdiğini belirterek istişarenin eğitimin en önemli parçalarından biri olduğunu ifade etti.

Her ay "öğretmenler odası" toplantısı yaptıklarını anlatan Tekin, nisan ayında Gaziantep'de yine bu toplantıyı yapacaklarını ve tüm öğretmenlerin davetli olduğunu dile getirdi.

Bakan Tekin, hazirandan beri yaptıkları işlerin tamamının odağında öğretmenlerin mesleki haysiyeti, itibarı ve onurlarını koruyacak tedbirlerin olduğunu aktardı.

Son günlerde müfredatla ilgili bazı tartışmaların yaşandığını hatırlatan Tekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi derslerde kazanım sayımız fazla. Haftalık ders saatimizi yetersiz buluyor öğretmenlerimiz. Hâl böyle olunca öğrencilerimizin kazanımlarla ilgili çıktıları arzu ettiğimiz düzeyde olmuyor. Toplumun da arzu ettiği düzeyde olmuyor. Yani çocuk başarısız oluyor çünkü yaşının pedagojik gerekliliğinin üstünde bir kazanım yüklemeye çalışıyoruz. Çocuk başarısız... Çocuk başarısız olduğu için otomatikman öğretmen de başarısız.

O yüzden biz diyoruz ki hem çocuklarımıza fazla yüklenmeyip alabilecekleri şeyi verelim hem de öğretmenlerimizin öğrencilere anlatması gereken şeyleri en iyi koşullarda anlatabileceği zaman aralarını kendilerine tanımış olalım.

Dolayısıyla müfredat çalışmalarındaki seyreltmeyle ilgili hususun önemli gerekçelerinden biri de bu." (MEB)