KADIN
Giriş Tarihi : 08-03-2023 15:53

Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Tarihte belgelenen ilk kadın hareketi 1909'da New York'ta gerçekleşti. Bu günü dünyaya kabul ettiren kişi ise Clara Zetkin'di.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

110 yıl önce 20 bin kadın işçi, çalışma koşullarını ve adaletsiz ücretleri kınamak için grev yaptılar. Şubat 1910'a kadar süren grev sırasında polis 700 kadar kadını tutukladı.

Dünya Kadınlar Gününün asıl mimarı kuşkusuz 1907’de Uluslararası Sosyalist Kadınlar gününü organize eden Clara Zetkin. Zetkin tüm sosyalist partileri kadınların oy hakkı için mücadele etmeye çağırmış, kadın haklarının korunması için mücadele vermişti.

1908 yılında New York Sosyal Demokrat Kadınlar Birliği bu çağrıya uyarak büyük bir gösteri gerçekleştirdi.

1910 yılında Kopenhag’daki Sosyalist Kadınlar 2.Enternasyonal Konferansında Zetkin, uluslararası bir kadınlar günü olmasının gereğini savundu ve katılımcıları ikna etti.

19 Mart 1911’de de Avrupalı sosyalistler ilk kez bir uluslararası kadınlar gününü kutlayarak, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve Almanya’da yaşayan bir milyondan fazla kadına eşit haklar sağlanması için seslerini yükseltti.

İlk Dünya Emekçi Kadınlar Günü protestolarından... Kadınlar ve hatta erkekler bugünü "Kadınlar gökyüzünün yarısını elinde tutuyor" pankartlarıyla kutlamıştı.

Rus sosyalist kadınlar 23 Şubat 1917’de Petrograd’da yapılan bir kadın hakları protestosunda “ekmek ve barış” sloganlarıyla polisle çatıştı.

Eski Rus takviminin 23 Şubat günü, Sovyet Devriminden sonra kabul edilen Bati takvimindeki 8 Mart’a rastladığından, 1918'den itibaren Kadınlar Günü 8 Mart’ta kutlanmaya başlandı.

Vladimir Lenin 1922'de Uluslararası Kadınlar Günü’nü bir komünist bayramı olarak ilan etti.

2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş yıllarında adeta yok olmaya yüz tutan kadın hareketi, 1960’ların sonunda tekrar canlandı. BM'nin 1975 yılını kadın yılı olarak ilan etmesi ve bunu takiben 1975-1985 arasının kadınların on yılı olarak açıklanması harekete gönül verenleri yüreklendirdi.

1977’de UNESCO'nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak açıklamasından bu yana bugün dünyanın her yerinde Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. 8 Mart sadece kadınları hatırlamaya değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği ve kadına karşı şiddet gibi sorunların da tartışılmasına vesile oluyor.

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri