SENDİKA
Giriş Tarihi : 22-04-2023 23:21   Güncelleme : 23-04-2023 00:13

Bu ülkeyi çocuklara bayram yeri yapalım!

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, onu var eden Atatürk’ün tabiriyle ''Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır.'' Bir yıldönümü olmaktan ziyade ulusça göğsümüzde bir onur nişanı olan 23 Nisan, bizim dünyaya verdiğimiz ders, dünya çocuklarına ise verdiğimiz bir armağandır.

Bu ülkeyi çocuklara bayram yeri yapalım!

Bugün, milletin egemenliğinin sembolü olan Meclis’in kurulmasının, tebaa olmaktan millet olmaya geçişimizin tescillenmesinin, dünyada çocuklara bir bayram hediye eden tek ülke olmamızın yıldönümüdür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, onu var eden Atatürk’ün tabiriyle “Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır.”

Bir yıldönümü olmaktan ziyade ulusça göğsümüzde bir onur nişanı olan 23 Nisan, bizim dünyaya verdiğimiz ders, dünya çocuklarına ise verdiğimiz bir armağandır.

Çünkü büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliğinde ayağa kalkan milletimiz, emperyalistlerin akbabalar gibi başına üşüştüğü bu topraklardan, gelişmiş ülkelere parmak ısırtacak medeniyette bir Cumhuriyet destanı yazmış, bu destanı 23 Nisan ile taçlandırmıştır.

Ancak şanlı tarihimizle gurur duyarken, bilinçli yurttaşlar olarak ülkece bugün geldiğimiz noktayı değerlendirmek de vazifemizdir.

Altını kalın çizgilerle çizmek gerekir ki, bugün geldiğimiz noktada:

Cumhuriyet’in eğitimden kültüre, sosyal ve demokratik haklardan adalete kadar tüm kazanımları sistematik biçimde geriletilmiştir.

Dünya çocuklarını birbirinden ayırmadan, geleceğin onların ellerinde şekilleneceğinin farkında olarak onlara bir bayram armağan eden tek ülke olmaktan, kendi çocuklarına geleceğe dair düş bile kurduramayan bir ülkeye dönüşüyor olmamız da bugünkü burukluğumuzun başlıca sebebidir.

Çocuklarımız düzgün, adil, bilimsel, laik, kamusal bir eğitim alamamaktadır.

Ülkenin insan hakları açısından geriletildiği yer çocuklarımızı da vurmakta, onların evrensel haklarını da gasp etmektedir. Birçok çocuğumuz barınmadan sağlığa kadar birçok temel hakkına erişmekten uzaktır.

Devletin ülkenin evlatlarına kol kanat germek için kurulan kurumları iğdiş edilmiş, adeta hepsi birer yandaş istihdam merkezine dönüştürülmüştür.

Ülkede çocuklarımızın ezici çoğunluğu açlığın, eğitimsizliğin, geleceksizliğin pençesinde; vakıf maskesi takmış tarikatların kıskacındadır.

Konfederasyonumuzun her fırsatta belirttiği üzere siyasallıktan uzak ve düzgün işleyen bir devlet yönetimi, tam da bu sebeplerden dolayı ülkemiz için nefes kadar acil bir ihtiyaçtır.

Atatürk’ün “Vatanı korumak, çocuğu korumakla başlar” sözünü bir talimat kabul eden Birleşik Kamu-İş olarak, 23 Nisan’ları yeniden bayrama dönüştürebilmek için verilen mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu umut ve kararlılıkla önce çocuklarımızın sonra tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri