MAHMUT ÖZER
Giriş Tarihi : 03-10-2022 11:08

Bakan Özer: Öğretmenlerimiz manipülasyonlara değer vermedi

Bakan Özer’in öğretmenlere yaptığı konuşmanın en önemli gündemi önümüzdeki ay yapılacak Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı ile birlikte Öğretmenlik Meslek Kanunu'ydu.

Bakan Özer: Öğretmenlerimiz manipülasyonlara değer vermedi

Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre: 19 Kasım 2022’de yapılacak Uzman ve Baş Öğretmenlik Sınavı’yla ilgili bir değişiklik olmayacağını ve sınavın kesinlikle yapılacağını söyleyen Bakan Özer; Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili ise ‘beklediğimizden fazla ses getirdi’ dedi.

 

ŞARTLARA UYGUN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 95’İ BAŞVURDU

Bakan Özer sözlerine şöyle devam etti; ‘Bu kanunla ve sınavla ilgili çok fazla spekülasyonlar oldu. ‘Hepimiz uzman öğretmeniz’ ya da ‘sadece Atatürk baş öğretmendir başka kimse baş öğretmen olamaz’, ‘siz kimsiniz bizi sınava alıyorsunuz’ gibi söylemlerin olduğu bir tartışma yürütülüyor. Sanki öğretmenleri bizden daha fazla önemsiyorlarmış gibi Bakanlıkla öğretmenlerin arasına birileri girdi ama öğretmenlerimiz bu manipülasyonların hiçbirine değer vermedi. Çünkü uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i başvurusunu yaptı. Başvuran öğretmenlerimizin yüzde 99’u da eğitimlerini tamamladı. Demek ki sosyal medyada kopartılan fırtınalarla hayatın gerçekleri arasında bir bağlantı yok. Biz öğretmenlerimizin uzman öğretmen olmalarını istiyoruz. Sınavı yapacak olan başka kurum değil, Milli Eğitim Bakanlığı. Niyetimiz bu fırsattan maksimum öğretmenimizin faydalanması.

 

NİTELİK DEĞİL EĞİTİM DEĞERLENDİRİLECEK

Sınavda öğretmenlerin nitelikleri üzerinden değil, almış oldukları 180 saatlik eğitim üzerinden değerlendirileceklerini söyleyen Bakan Özer; “Bizim yaptığımız çok basit düzenleme oldu. 10 yıllık öğretmen 180 saatlik bir eğitim alacak. Sonunda bir sınava girecek ama bu, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçmeye yönelik bir sınav değil. Almış olduğu eğitimi değerlendirmeye yönelik bir sınav yapılacak. Ve öğretmenimiz uzman öğretmen olarak bir derece alacak, eğitim öğretim tazminatı yüzde 20’den, yüzde 60’a çıkacak. Söylemem gerekir ki Öğretmenlik Meslek Kanunu bir başlangıçtır. Nihai kanun değildir. Her kanun gibi toplumsal taleplere göre zenginleşecektir. Önemli olan bu kadar büyük bir eğitim sistemine sahip olan bir ülkede öğretmenlere mahsus olan bir kanunun meclisten çıkmasıdır” dedi.

 

ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMİNDE REKOR
 
Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimi için çalışmaların da hızla devam ettiğini dile getiren Bakan Özer bu konuyla ilgili de şunları söyledi: “Bizim yeni dönemde 3 odağımızdan en önemlisi öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemek. Güçlü eğitim güçlü gelecek sloganımızın başına güçlü öğretmeni de eklememiz gerekiyor. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar güçlü olduğu gibi bir toplum da öğretmeni kadar güçlüdür. Öğretmenlerinizin kişisel gelişimine ne kadar katkıda bulunursak toplumumuz da o kadar güçlü olacaktır, eğitim dışı konular konuşulmayacaktır. 2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu eğitimlerde öğretmen başına düşen eğitim 44 saatti. 2021 yılını öğretmen başına 94 saatlik eğitimle kapattık. 2022 yılında hedefimiz ise 120 saatlik eğitimdi ancak daha Ekim ayına kadar geçen sürede öğretmen başına düşen eğitim saati 192 oldu. Bu son 30 yılın rekoru. Öğretmenlerimiz de ne kadar istekli olduklarını gösterdiler.”
 
Hürriyet

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri