DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Giriş Tarihi : 05-12-2022 17:07

Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğrencilerine Formasyon Hakkı

Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerine öğrenimlerinin son iki yılında pedagojik formasyon eğitimi verilmesi önerisi değerlendirilmelidir. Fen Fakültesi öğrencilerine verilmesi planlanan Pedagojik Formasyon Sertifikasının geçerli olacağı alanlar açıkça belirlenebilir. Öğrenimleri esnasında ya da sonrasında Pedagojik Formasyon Sertifikası edinmiş Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunları pedagoji biliminde eğitim pedagojisi derslerini mesleğinde değerlendirebilmeli ancak özel ve devlet okullarında öğretmenlik yapma hakkı sadece Eğitim Fakültesi mezunlarına ait olmalıdır. Böylece, günümüze dek süren uygulama da gözden geçilmiş olunacaktır.

Eğitim Fakültesi dışındaki bölümlerin mezunlarına öğretmenlik hakkı tanınması, Eğitim Fakültesini tercih edecek öğrenci sayısında azalmaya neden olabilir. Dahası, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Özel Eğitim, Güzel Sanatlar Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinin kapanmasını ya da işlevsizleşmesini; Eğitim Fakültelerinin Eğitim Bilimleri, Temel Eğitim (okul öncesi ve sınıf öğretmenliği) bölümlerinden ibaret kalmasını sağlayabilir.

Fizikçi ile fizik öğretmenliği, kimyagerlik ile kimya öğretmenliği farklı meslek gruplarıdır. Fen Fakültesi öğrencilerinin pedagojik dersleri de alarak öğretmen olabilmesi, Fen Fakültesi öğrencilerine mühendislik dersleri verilerek mühendis olabilmelerinin, biyoloji öğrenimi görenlere de tıp dersleri verilerek doktor olabilmelerinin yolunu açabilir.

Eğitim Fakültesi çalışanı olmayan tüm öğretim elemanları da derslerinde yararlanmak için pedagojik formasyon derslerini mutlaka alabilmelidir. Davranışçı eğitim sisteminin tamamen terk edilmesi, eğitim ve öğretimin her alanında yapılandırmacı eğitim sistemine geçiş ile mümkündür.

Eğitim Fakülteleri, bölümlerinde edindiği birikim ve deneyimle kampüslerdeki özgün yerini korumaktadır. Herhangi bir bölümden iş kapsamını bilerek mezun olan bireyler kabullenerek seçtikleri mesleklerinde azami faydalı olabilirler.

Aziz Yağan, Prof. Dr.
Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Direktörü

 

Konuk Yazar

Konuk Yazar

DİĞER YAZILARI Öğretmen Aydınlığını Solumak (Utku Erişik) Öğretmenin Kafası Rahat Olmalı (Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU) Sayın Bakan, öğretmenlerin bu yaptıklarını sınavla ölçebilir misiniz? Susuz, elektriksiz, yolu olmayan yerlerde çalıştılar. Siz çıkmış sınav diyorsunuz Öğretmenlik Meslek Kanunu Sözde Kaldı! Çeşit Çeşit Öğretmen (Abbas Güçlü) Öğretmene, ''Git çocuğumun kaybolan oyuncağını bul getir bana'' demek nasıl kafa! Dersler 30 Dakika Olsun! Atanamayan öğretmen sorunu nasıl çözülür? (Yurdagül Uygun) Eğitim Sistemimizi Gözden Geçirmemiz Gerekir, Durum Çok Parlak Değil (Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ) Ulaşılamayan uzaktan eğitimin notu olamaz! (Esra Bulut Yaşar) MEB Uzaktan Eğitime Uzak! Öğretmenler 1 Gün Okula Gelecek Ama... Okulların açılmasıyla ilgili kafama takılan bir soru Okullarda 7 Ders Saati Çok Değil Mi? Eğitimde Kaynaştırma (Nilay Atkın Şengün) Çaresizliğin Resmi: Eğitim (Şenol Kaluç) Sosyal Bilimler MYO’da İstiklal Marşı Rahatsızlığı (Selim Aydın) Yönetici görevlendirme Uyarısı Memurlar Ne İstiyor? (Yasin Erdem) Sessiz Çığlık Necmettin Kuyucu Eğitim Sistemi Can Almaya Devam Ediyor (Bekir Birbiçer) Eğitimin Kuklaları: Öğretmenler (Dilek Ilgın ÖZBEN) Yetenekler, Yeterlilikler, LGS ve Üniversite Eğitimi DYK’lerden Verim Alınabilmesi İçin Görevlendirmelerde Düzenleme Yapılmalıdır Dost Akla Düşendir, Dost Yüreğe Düşendir 2023 Eğitim Re/Vizyonu Üzerine (Nazmiye Eski) Ceren Damar'ı Unutma Unutturma! Hoyrat Yürekler Neden ilçe milli eğitim müdürlerine de rotasyon uygulanmaz (Mustafa YILDIRIM) Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor (Mehmet Alper Öğretici) Öğretmen Mi Kılavuz Yoksa Kılavuz Mu Öğretmen? (Emrah MUTLUER) “Hayal“ Satıyorum! (Nazmiye ESKİ) Mazıdağı'ndan Galatasaray Lisesine Uzanan Başarı Öyküsü Maarif Müfettişleri MEB Bakanlık Müfettişliği Kadrosuna Atanmalıdır Milli Eğitimde Bedelli Askerlik Kimsenin Cevap Veremediği Bu Soruya 81 İlden 81 Matematik Öğretmeni Cevap Arayacak Sandık Görevlileri, Seçimde Bunlara Dikkat! (Önder Yılmaz) Öğretmenlerden İkinci İl Dışı Atama Talebi Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil! Öğretmene performans hangi AB ülkesinde var? Çocuklar neden okulda sıkılır? (Özgür BOLAT) Aç Kapıyı Veysel Efendi Öğretmenler Geldi (Ufuk Dilekçi) Öğrenciler Yakında Okulları Yakacak! (Abdülbaki Değer) Eskitilen ve Eksiltilen Öğretmenlik… Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Okullar Belli Oldu Ek Ders Adaletsizlikleri Ne Zaman Giderilecek? (M. Alper ÖĞRETİCİ) Ulaşamadığın Öğrenci Senin Değildir! (Muhammet YILMAZ)
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2151
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2139
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2138
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Fatih Karagümrük2126
 • 10Gaziantep FK2225
 • 11Alanyaspor2225
 • 12Sivasspor2224
 • 13Antalyaspor2124
 • 14Hatayspor2123
 • 15MKE Ankaragücü2122
 • 16Kasımpaşa2222
 • 17Giresunspor2121
 • 18İstanbulspor2221
 • 19Ümraniyespor2114
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA