DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Giriş Tarihi : 19-02-2023 17:27

Doğayla Savaşmamalıyız Uyum İçinde Yaşamalıyız (Bilgi ŞAKAR)

Doğayla Savaşmamalıyız Uyum İçinde Yaşamalıyız

Toprak ana cömert merhametli. Evimiz ocağımız tarlamız bağımız bahçemiz seyrine doyum olmayan yeşil verimli ovalarımız. Dağlarımız tepelerimiz temiz havasıyla yaylalarımız.

Toprak ana diyoruz peki toprak anayı yeterince tanıyor muyuz? Altında ne var nedir bu toprak ana? Bildiğimiz tek şey var hep versin versin. Gördüğümüz her şey varlığını sürdürebilmesi için bazı kurallara tabidir. İnsan nefes almalı yemeli içmeli uyumalı.

Hayvanlar için orman, orman için yağmur, yağmur için su döngüsü gerekli. Ya toprak için ne gerekli?

İşte depremler toprağın yenilenmesini minarel açısından zenginleşmesi için gereklidir. Her şeyden öte depremler Dünya var olalı beri yaşanmaktadır. Ve Dünya yıkılıp gidene kadar da devam edecektir.

O zaman deprem yağmur kar mevsimler gibi bir doğa olayıdır. Kış gelince kışlık elbiseler yaz gelince yazlık elbiseler giyiniyoruz. Mevsimlerin geliş zamanını biliyoruz depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Ama mutlaka olacak bunu biliyoruz.

O zaman tek yapmamız gereken şey hazırlıklı olmak. Toprağı tanımak Dünya'yı tanımak doğa olaylarını araştırmak. Demek istediğim dersimize iyi çalışmak hem de çok iyi. Bilimi öncelemeden başarmak mümkün değil.

Birçok ülke var depremle yaşamayı öğrenmiş. Biz mazeret üretmeyi bırakmalıyız bir tarafa. Gözümüzü de kulağımızı da açıp hem doğayı hem bilimi dinlemeliyiz. Çok kayıp verdik çok acılar çektik. Artık bir insanımızın bile bu afetlerde ölmesine seyirci kalamayız.

İnsanı depremler öldürmez, insanların yaptığı çürük binalar öldürür. Yarın değil bugün başlamalıyız.

Yapabiliriz biz hem çok güçlü bir devletin vatandaşlarıyız hem de aziz bir milletin evlatlarıyız.

Sonrasında hem biz hem insanlık kazanacak. Çocuklarımız için güvenli sağlam binalar yapalım. Çocuklarımız bizim çektiğimiz acıları çekmesinler.

Doğayla savaşmayalım doğayla uyum içinde yaşayalım.

Bilgi ŞAKAR
Eğitimci Yazar Şair

Konuk Yazar

Konuk Yazar

DİĞER YAZILARI Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğrencilerine Formasyon Hakkı Öğretmen Aydınlığını Solumak (Utku Erişik) Öğretmenin Kafası Rahat Olmalı (Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU) Sayın Bakan, öğretmenlerin bu yaptıklarını sınavla ölçebilir misiniz? Susuz, elektriksiz, yolu olmayan yerlerde çalıştılar. Siz çıkmış sınav diyorsunuz Öğretmenlik Meslek Kanunu Sözde Kaldı! Çeşit Çeşit Öğretmen (Abbas Güçlü) Öğretmene, ''Git çocuğumun kaybolan oyuncağını bul getir bana'' demek nasıl kafa! Dersler 30 Dakika Olsun! Atanamayan öğretmen sorunu nasıl çözülür? (Yurdagül Uygun) Eğitim Sistemimizi Gözden Geçirmemiz Gerekir, Durum Çok Parlak Değil (Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ) Ulaşılamayan uzaktan eğitimin notu olamaz! (Esra Bulut Yaşar) MEB Uzaktan Eğitime Uzak! Öğretmenler 1 Gün Okula Gelecek Ama... Okulların açılmasıyla ilgili kafama takılan bir soru Okullarda 7 Ders Saati Çok Değil Mi? Eğitimde Kaynaştırma (Nilay Atkın Şengün) Çaresizliğin Resmi: Eğitim (Şenol Kaluç) Sosyal Bilimler MYO’da İstiklal Marşı Rahatsızlığı (Selim Aydın) Yönetici görevlendirme Uyarısı Memurlar Ne İstiyor? (Yasin Erdem) Sessiz Çığlık Necmettin Kuyucu Eğitim Sistemi Can Almaya Devam Ediyor (Bekir Birbiçer) Eğitimin Kuklaları: Öğretmenler (Dilek Ilgın ÖZBEN) Yetenekler, Yeterlilikler, LGS ve Üniversite Eğitimi DYK’lerden Verim Alınabilmesi İçin Görevlendirmelerde Düzenleme Yapılmalıdır Dost Akla Düşendir, Dost Yüreğe Düşendir 2023 Eğitim Re/Vizyonu Üzerine (Nazmiye Eski) Ceren Damar'ı Unutma Unutturma! Hoyrat Yürekler Neden ilçe milli eğitim müdürlerine de rotasyon uygulanmaz (Mustafa YILDIRIM) Sözleşmeli Statü Öğretmenlik Mesleğine Zarar Veriyor (Mehmet Alper Öğretici) Öğretmen Mi Kılavuz Yoksa Kılavuz Mu Öğretmen? (Emrah MUTLUER) “Hayal“ Satıyorum! (Nazmiye ESKİ) Mazıdağı'ndan Galatasaray Lisesine Uzanan Başarı Öyküsü Maarif Müfettişleri MEB Bakanlık Müfettişliği Kadrosuna Atanmalıdır Milli Eğitimde Bedelli Askerlik Kimsenin Cevap Veremediği Bu Soruya 81 İlden 81 Matematik Öğretmeni Cevap Arayacak Sandık Görevlileri, Seçimde Bunlara Dikkat! (Önder Yılmaz) Öğretmenlerden İkinci İl Dışı Atama Talebi Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerindeki öğretmenlere zorunlu nakil! Öğretmene performans hangi AB ülkesinde var? Çocuklar neden okulda sıkılır? (Özgür BOLAT) Aç Kapıyı Veysel Efendi Öğretmenler Geldi (Ufuk Dilekçi) Öğrenciler Yakında Okulları Yakacak! (Abdülbaki Değer) Eskitilen ve Eksiltilen Öğretmenlik… Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Okullar Belli Oldu Ek Ders Adaletsizlikleri Ne Zaman Giderilecek? (M. Alper ÖĞRETİCİ) Ulaşamadığın Öğrenci Senin Değildir! (Muhammet YILMAZ)
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA