Bu yıl 1 Ocak yılbaşı tatili pazartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle okullarda ders yapılmayacak ve öğretmenler de okula gitmeyecek. Hafta sonunu ile birlikte öğretmen gibi öğrenciler ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ve personel üç gün tatil yapacak.

Diğer kamu çalışanları açısından bu tatil herhangi bir gelir kaybına yol açmamaktadır ancak, öğretmenler açısından durum farklı. çünkü öğretmenler bazı tatillerde ek ders ücretini alamamaktadır. Burada memurlar arasında çiftte standarda yol açmaktadır.

Peki 2024'ün ilk günü olan 1 Ocak pazartesi günü yılbaşı tatilinde öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? İşte sorunu yanıtı:

Tüm kamu çalışanları öğretmenlerle birlikte yılbaşı tatili yaptığı halde bu tatilden dolayı herhangi bir kaybı olmazken, bu seneye kadar sadece öğretmenlerin kaybı olmakta ve öğretmenin o günkü tüm ek dersleri kesilmekteydi.

Fakat bu uygulama 6 Dönem toplu sözleşme masasında alınan karar değişti ve hafta içi mesai günlerine denk gelen 1 ocak yılbaşı tatilinde tüm ek ders ücretlerinin ödenmesine karar verildi.