ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 05-11-2022 22:19   Güncelleme : 07-11-2022 15:30

Uzman ve başöğretmenlik sınavı ertelenecek iddiası

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik olarak adlandırılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavlarının sonraki bir tarihe erteleneceği iddia edildi. İşte detaylar...

Uzman ve başöğretmenlik sınavı ertelenecek iddiası

Mebhocam'da yer alan son dakika haberine göre kariyer basamakları sınavı ertelenecek.

Haber sitesinin iddiası şöyle; 

"Uzman öğretmenlik sınavının sonraki bir tarihe erteleneceğini söyleyen Eğitimci Gazeteci Edip Kaya, bu sebeple henüz sınav yerleri ve giriş yerleri açıklanmadı dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 9 Kasımda Anayasa Mahkemesinin kariyer sınavları hakkında verilecek kararı verdiğini ancak 9 Kasım’dan 19 Kasıma gerekli hazırlıkların yapılamayacağı için sınavın ertelenmesi talimatı verdiğini iddia etti.

Eğer sınav Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilirse zaten sınav yapılmayacak. B planı olarak ise sınav iptal edilmezse hem öğretmenlerin tepkilerini dindirmek hem de Öğretmenlik Meslek Kanununda yapılacak değişikliklere zaman kazanmak için sınav bir ay ertelenecek.

Bir aylık süre içerisinde ise tezli yüksek lisanslılara 5 yıla düşürülmesi ve 25 yıllık öğretmenlerin başöğretmen olabilmesi için gereken çalışmalar tamamlanacak."

 

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri