Millî Eğitim Bakanlığınca bu yıl Türkiye'de ikinci kez düzenlenecek olan uzman öğretmen ve başöğretmenlik eğitim programı başvuruları 30 Mayıs itibarıyla  başladı. Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) üzerinden yapılacak başvurular, 9 Haziran'a kadar devam edecek.

Öğretmenlik kariyer basamaklarıyla ilgili takvime göre, uzman öğretmenlik eğitimleri 17 Temmuz-08 Eylül tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitimleri ise 17 Temmuz-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında, öğretmen, uzman öğretmen olarak görev yapanlardan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı'na başvuruda bulunanların şartları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan il değerlendirme komisyonlarınca değerlendirilecek.

 

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ NE YAPACAK?

MEB'e bağlı özel öğretim kurumlarında görev yapanlar için Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programına başvurular MEBBİS üzerinden yine aynı tarihler arasında yapılacak. Başvurular, ‘Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanacak.


MESLEKİ GELİŞİM ÇALIŞMALARININ MEBBİS'E YÜKLENMESİ 

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarının MEBBİS üzerinden 30 Mayıs 2023 tarihinde başlayan yüklenmesi işlemleri, 04 Ekim 2023'e kadar devam edecek.