Yükseköğretim Kurulu (YÖK) vakıf yükseköğretim kurumlarını eğitim öğretim ücretlerine enflasyon oranının üstünde zam yapmamaları konusunda uyarmasına rağmen fahiş zamlar sürüyor.

Üniversiteler tarafından yapılan fahiş zamlar öğrencilerin eğitim hakkını da engelliyor.

 

İlk olarak Bahçeşehir Üniversitesi öğrenci harç ücretlerine yüzde 150’ye varan zam yaptı.

Öğrenciler zamlara tepki gösterirken, geçen seneye oranla yıllık kayıt ücretlerinde tıp fakültesinde yüzde 145, yazılım mühendisliğinde yüzde 124, Biyomedikal mühendisliğinde yüzde 113, hukuk fakültesinde yüzde 115’lere varan zamlar yapıldığını dile getirdi.

 

İstanbul Aydın Üniversitesi 17 Nisan’da öğrenim ücretlerine yüzde 100’ün zam yapıldığını açıkladı.

Üniversite tarafından öğrencilere yapılan duyuruda, bu yıl için 115 bin TL olan diş hekimliği fakültesinin ücreti erken ödemede 180 bin TL, normal ödeme takviminde ise 223 bin TL’ye çıktı. Gazetecilik bölümünün ücreti 60 bin TL’den 135 bin TL’ye, okul öncesi öğretmenliği bölümünün ücreti ise 64 bin TL’den 144 bin TL’ye yükseldi.

 

İstanbul Zeytinburnu’nda kampüsü bulunan Biruni Üniversitesi de fahiş zam yapan vakıf üniversiteleri arasında yer aldı.

Yüzde 130’a varan zamları protesto eden öğrenciler, “Burada apaçık eğitim hakkının ihlali var” dedi. Zam kervanına katılan son üniversite ise İstanbul Gelişim Üniversitesi oldu. Yüzde 97 oranında zam yapan üniversiteye öğrenciler tepki gösterirken, 20 Haziran’a kadar ödeme yapmadıkları takdirde fiyatın daha da artacağını dile getirdi. Öğrenciler kendilerine kayıt zamanı yüzde 10’dan fazla zam yapılmayacağı yönünde taahhüt verildiğini ancak fahiş bir zam yapıldığını belirtti.

Eğitime fahiş zam Gelişim Üniversitesi öğrencileri artan ücretlere okul önünde tepki gösterdi. (Fotoğraf: Evrensel)

MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri, okul yönetiminin getirdiği fahiş zamlara ilişkin dün eylem gerçekleştirdi.

İlk olarak taleplerini iletmek için Rektör yardımcısı ile görüşen öğrenciler ardından kampüs önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler sık sık "müşteri değil öğrenciyiz", "zamlara boyun eğmiyoruz" sloganları attı. Yapılan basın açıklamasında "Depremzede arkadaşlarımızın da mağduriyetlerini ve durumlarını düşünerek hem bu yapılan zammın geri çekilmesi hem uzakta olan depremzede arkadaşlarımız için erken kayıt döneminin uzatılmasını hem de erken kayıt döneminde yapılan zammın  depremzede arkadaşlarımızın oldukları durum göz önünde bulundurularak geri çekilmesini talep ediyor ve istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

YÖK'TEN UYARI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf yükseköğretim kurumlarına gönderdiği yazıda, eğitim öğretim ücretlerine enflasyon oranının üstünde zam yapmamaları konusunda uyardı.

Vakıf yükseköğretim kurumlarının kâr amacı güdemeyeceklerine ilişkin mevzuat düzenlemelerine işaret edilen yazıda öğrencilerin şikâyetlerinin dikkate alınması ve ücret artış sınırının enflasyonun üzerinde olmaması istendi. 

Kaynak: Birgun.net