Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, buluşmada her ay düzenli olarak yaptıkları Öğretmen Odası Buluşmaları sayesinde istişare kültürünü kurumsal hâle getirdiklerini kaydetti.

Bu istişarelerdeki görüş ve öneriler doğrultusunda birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Tekin, son olarak Öğretmenler Odası Buluşmalarında öğretmenlerin sıkça dile getirdiği alan değişikliği taleplerini de yerine getirdiklerini söyledi. 

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir soru üzerine, "14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını da dikkate alarak öğretmenlik mesleğini taçlandıracak, mesleğin niteliğini ve toplumsal statüsünü güçlendirecek şekilde gerekli hazırlıklarımız sürüyor. Hazırlıklarımız tamamlandığında ilgili kanun teklifini Meclise sunacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin özlük haklarını daha da iyileştirmek için her türlü gayreti göstereceklerini belirten Tekin, bundan önceki buluşmalarda olduğu gibi bundan sonra da öğretmenlerin talep ve beklentilerini yerine getireceklerini ifade etti.

Toplantıya katılan öğretmenler ise tek tek söz alarak eğitim alanındaki görüş, öneri ve beklentilerini aktardılar. Öğretmenler, söz konusu bu buluşmaların kendilerine verilen değerin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak bu uygulamanın devam etmesini arzuladıklarını ilettiler.