SORU - CEVAP
Giriş Tarihi : 28-04-2022 09:15

Seminerlerde eğitime katılmayan öğretmene soruşturma açılabilir mi?

Ara tatil seminerleri geçtiğimiz hafta tamamlandı. Seminerlere katılan ancak bazı aksilikler yaşayan öğretmen sayısı oldukça fazla. Peki seminerlere katılmayan öğretmene soruşturma açılabilir mi?

Seminerlerde eğitime katılmayan öğretmene soruşturma açılabilir mi?

Seminerlere katılan ve sistemsel sorunlar yaşayan ve hiç bir şekilde seminerlere katılmayan öğretmenler, ara tatil ek dersi alamayacak.

 Peki seminerlere katılmayan öğretmenler ceza alacaklar mı? Seminerlere katılmayan öğretmenler hakkında soruşturma açılabilir mi? Seminere katılmayan öğretmene ne tür cezalar verilebilir?

 Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre, öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere katılmaları zorunludur.

Mevzuata göre: "Bir öğretmen görevli olduğu okulunda yapılan hizmet içi eğitimlere katılmayıp devamsızlık yapması halinde, bir veya iki gün göreve gelmemek, 3 - 9 gün göreve gelmemek gerekçeleriyle soruşturma açılıp ceza alabilir.

Eğer bu devamsızlık ardı sıra 10 günü geçerse öğretmen istifa etmiş sayılır.

 Ancak bu madde sadece yüz yüze yapılan seminerler için geçerlidir. Online ve uzaktan yapılan seminerler yukarıdaki maddeyi kapsamamaktadır. 

 Öğretmenler yüz yüze hizmet içi eğitimlere katılmakla yükümlüdür ve seminerlere katılmayan öğretmenler hakkında soruşturma açılabilir.
 Online ve uzaktan yapılan hizmet içi eğitimler bu maddeyi kapsamıyor. 

Kaynak: ogretmensitemiz.com

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri