SORU - CEVAP
Giriş Tarihi : 17-04-2023 01:28   Güncelleme : 17-04-2023 02:09

Önümüzdeki öğretim yılında öğretmenlere ne kadar eğitime hazırlık ödeneği verilecek?

Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı başında öğretmenlere ödenecek eğitime hazırlık ödeneğinin oranı belli oldu. 2023 yılında öğretmenlere kaç lira hazırlık ödeneği verilecek? İşte ayrıntılar...

Önümüzdeki öğretim yılında öğretmenlere ne kadar eğitime hazırlık ödeneği verilecek?

Kırtasiye parası olarak da adlandırılan eğitime hazırlık ödeneği eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında fiilen öğretmenlik yapan kişilere verilmektedir. Bununla birlikte, İlköğretim ve okul müdürlerine, müdür yardımcılarına, cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, yöneticilere, eğitim uzmanı ve yardımcılarına da eğitime hazırlık ödeneğinden faydalanma hakkı tanınmıştır. 

Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneğine her yıl için yüzde 2,5 oranında zam yapılmıştı.

Memur-Sen ile hükumet arasında toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanan ve oldukça düşük kalan Eğitime Hazırlık Ödeneği sözleşmede belirlenen miktar kadar öğretmenlere ödenecek. Enflasyon farkı ve diğer kayıplar ödeneğe yansıtılmayacak. 

Milli Eğitim bakanlığı tarafından gönderilen yazıda; ''2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6'ncı Dönem Toplu Sözleşme'nin 'Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme' bölümüne göre, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin; 2023 yılında 1400 TL olarak ödeneceği'' belirtildi.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri