OKUL
Giriş Tarihi : 10-09-2023 11:40   Güncelleme : 10-09-2023 13:06

Okullar büyük değişimle açılıyor: İlkokulda sınav yok. Orta ve liseye ortak sınav...

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul 4'te sınavı kaldırdı. Yerine oyun temelli değerlendirme geldi. Lise ve ortaokullarda da ülke, il, ilçe ve okul genelinde ortak sınav uygulaması getirdi.

Okullar büyük değişimle açılıyor: İlkokulda sınav yok. Orta ve liseye ortak sınav...

Türkiye Gazetesi'nden Mahmut Özbay'ın haberine göre; ilkokulda sınav olmayacak. Lise ve ortaokulda ise ilçe, il ve ülke genelinde ortak sınavlar yapılacak.

 

UYGULAMALI DERSLER HARİÇ

Milli Eğitim Bakanlığı ilk ders zili çalmadan bombaları peş peşe patlattı. Cep telefonu yasağı, öğretmene önlük, lisede sınıfta kalma ve devam mecburiyeti derken okullardaki sınav sistemi de yenilendi.

Ortaokul ve liselerde uygulamalalı sınavlar hariç, birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yapılacak.

 

İLKOKUL DA SINAV YOK

Sınav tarihleri e-Okul'dan açıklanacak. Sorular konu dağılım tablosuna göre hazırlanacak. Hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı ilan edilecek. Meslek liseleri kapsam dışında tutuldu.

İlkokulda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi takip edilecek. 4. sınıfta notlar 3. sınıfta olduğu gibi verilecek.

 

LİSELERDE SINIFTA  KALMA GERİ GELDİ

Ayrıca liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verildi. Yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek.

Yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek, 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar da sınıf tekrar edecek. Bu uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Liselerde artık devamsızlık affı da yapılmayacak. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri