SENDİKA
Giriş Tarihi : 20-04-2023 14:01   Güncelleme : 30-05-2023 16:00

Öğretmenlerin resen görevlendirmeleri iptal edilmelidir

Öğretmenlerin resen görevlendirmeleri iptal edilmelidir.

Öğretmenlerin resen görevlendirmeleri iptal edilmelidir

Bakanlık birimlerince, OHAL bölgesine öğretmen görevlendirmeleriyle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen listelerin gönüllülük esasına göre yeniden düzenlenmesi ve resen görevlendirmelerin iptali hususunda talepler MEB'e bildiririldi.

Personel Genel Müdürlüğü, 15.02.2023 tarihli duyurusunda “Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ilgili mevzuattaki şartlara ve kısıtlamalara tabi olmaksızın olağanüstü hâlin gerekli kıldığı durumlar sebebiyle olağanüstü hâl kapsamındaki illerde ihtiyaç duyulan birim veya hizmetlerde görevlendirilebilir." hükmüne istinaden bölgesinde görev yapan kadrolu ve sözleşmeli personelin görevlendirilmesi ile ilgili işlem sürecini paylaştı. Buna göre geçici görevlendirme talepleri, kişisel şifre kullanılarak MEBBİS başvuru modülü üzerinden alınacak. Geçici görevlendirme başvuruları, personelin görev yaptığı valilikçe değerlendirilerek uygun görülenler modül üzerinden onaylanacak.” ifadelerine yer vermiştir.

Müdürlüğünüzün duyurusundan da anlaşılacağı üzere, görevlendirmeler gönüllülük esasına dayanmaktadır. Fakat İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen görevlendirme listelerinde resen görevlendirmeler yapıldığı sendikamıza iletilmektedir. Resen yapılan görevlendirme konusunda öğretmenlerin sağlık durumları, gebelik, küçük yaşta çocuk sahibi olma, nikah veya düğün vb. durumların dikkate alınması birçok konuda sıkıntıya sebep olacaktır. Görevlendirme yapılan yerlere gidecek öğretmenlerin; ulaşım, barınma, yeme-içme ihtiyaçlarının da ne şekilde çözüleceği de netlik kazanmamıştır.

Bakanlık birimlerince, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen listelerin gönüllülük esasına göre yeniden düzenlenmesi ve resen görevlendirmelerin iptali hususunda talepler MEB'e bildirdirildi


 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri