ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 17-09-2022 12:46   Güncelleme : 17-09-2022 13:20

Öğretmenlerin DYS üzerinden resmi yazıları okumak için ne yapmaları gerekiyor?

Bundan böyle öğretmenler DYS üzerinden resmi yazılara ulaşabilecek. 

Öğretmenlerin DYS üzerinden resmi yazıları okumak için ne yapmaları gerekiyor?

e-Devlet dönüşümünün devamı olarak DYS (Doküman Yönetim Sistemi), öğretmenlerin kullanımına açıldı. Öğretmenler, sisteme giriş için mebbis.meb.gov.tr adresindeki DYS WEB bağlantısını, dysweb.meb.gov.tr adresini veya MEB Ajanda uygulamasını kullanabilecekler

Kurum harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak için öğretmenlere elektronik ortamda belge tebliğ etme çalışmaları 11 il millî eğitim müdürlüğünde uygulanıyordu.

2022-2023 eğitim öğretim yılının başlaması ile sistem, tüm öğretmenlere açıldı. Böylece okullar, görevli öğretmenlere tebliğ etmeleri gereken resmi yazıları artık DYS üzerinden ulaştıracaklar.

DYS ÖĞRETMEN SİSTEMİ

  1. Kadrolu ve ücretli öğretmenler, DYS WEB sistemine giriş yapabilecekler.
  2. Öğretmenler, DYS WEB sistemi aracılığı ile kurumlarınca kendilerine bilgi için gönderilen evraklar ile verdikleri dilekçelere verilen cevapları okuyabilecekler.
  3. Öğretmenler okul/kurumlara verdikleri dilekçelere verilen cevapları DYSWEB sisteminde görebilecekler.
  4. Öğretmenler, sisteme giriş için mebbis.meb.gov.tr adresindeki DYS WEB bağlantısını, dysweb.meb.gov.tr adresini veya MEB Ajanda uygulamasını kullanabilecekler. Kadrolu öğretmenler bu sistemlere erişebilmek için TC Kimlik No ve MEBBİS şifrelerini kullanacaklar.
  5. Ücretli öğretmenler ise resmi yazıları okumak için dysweb.meb.gov.tr adresinden E-Devlet Girişi ile sisteme giriş yapabileceklerdir.

 

MEB Ajanda Uygulaması

 

Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra yanda verilen görseldeki ekranda TC kimlik Numaranız ve uygulama şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Uygulama şifrenizi ise MEBBİS hesabınızda “Kişisel Bilgiler Modülü” ekranındaki “Uygulama Şifreleri” menüsünden alabilirsiniz.

MEB Ajanda uygulaması ile ayrıca şunları yapabilirsiniz:

– Uygulama içerisinden MEBBİS ve E-Okul kullanıcılarınıza erişebilirsiniz.
– Bakanlığımız ile alakalı iş ve işlemleriniz ile ilgili bilgilendirme bildirimleri alabilirsiniz.
– Karekod ile MEBBİS Tek Şifre ekranına kullanıcı adı ve şifrenizi kullanmadan giriş yapabilirsiniz.

DYS Web Sisteminde Yazıları Açma ve Okuma

Öğretmenler DYS WEB sistemine giriş yaptıktan sonra kadrolu oldukları ya da görevlendirildikleri kurumlardan kendilerine tebliğ-tebellüğ edilen evrakları okumak için sol menüden kurum ismine tıklatmaları gerekiyor. Seçilen kurum liste başına taşınacak ve Aktif İşler Menüsü altındaki kendisine gönderilen evraklar listelenir. Listedeki yazı tıklatılarak açılmalı, yazı okuduktan sonra Gelen Evrak Gözden Geçirme penceresinin sol altındaki «Okudum» butonu tıklanmalıdır.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri