Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde görevlendirilen öğretmenlere yönelik eğitim toplantısında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) görevlisi, salondakilere "Seçim günü arayıp aptal aptal sorular sormayın" dedi.

Seçimde uyulması gereken kuralların anlatıldığı toplantıda ismi açıklanmayan seçim kurulu görevlisi, 20 dakikalık video sonrası öğretmenlere "Anladınız mı? Seçim günü arayıp aptal aptal sorular sormayın" ifadelerini kullandı. Bu sözler üzerine bazı öğretmenler, görevliye tepki gösterdi.

Sosyal medyada paylaşılan ve tepkilere neden olan görüntüler üzerine Yüksek Seçim Kurulu, inceleme başlattı.

Olaya şahit olan bir öğretmenin paylaşımı şöyle:

Dün ve bugün Urfa Siverek'te seçim görevlilerine ilçe seçim kurulu tarafından eğitim veriliyor. Eğitimde görevli şahıs iki gündür öğretmenleri aşağılayıcı üslupta konuşuyor!

Eğitim için YKS videosu açılmıştı. Sürekli durdurup sorularınız var mı diye soruyordu. En son durdurup "hiç sorunuz yok mu? " Dedi. "Sormak istediğiniz sorular varsa şimdi sorun sonra beni telefonla arayıp aptal aptal sorular soruyorsunuz" dedi. Bunun üzerine öğretmenler tepki gösteri. Üslubunun güzel olmadığını belirtmesine rağmen YSK memuru sert tavırlarına devam etti.

Bazı öğretmenlerle birebir diyaloğa girdi "sizin gibi öğretmenlerim olmasını istemem" " sonra kapıma gelip seçim görevi iptali için yalvarıyorsunuz" bir kısım öğretmen tepki gösterip salonu terk etti. Terk edenler hakkında orada bulunan kadın hakim soruşturma başlatacağını söylemiş.