ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 26-12-2021 21:27   Güncelleme : 26-12-2021 22:10

Öğretmenler Survivor Yarışmasında Mı?

MEB, öğretmenleri ciddi bir eğitimden geçirecekmiş, sınavı da kazanırsa Uzman Öğretmen yapıp 1000 TL verecekmiş. Eğitimci Yazar Kadriye Demirel yazdı...

Öğretmenler Survivor Yarışmasında Mı?

Öğretmenler bu kadar mı eğitimsiz? Öğretmenlere 1000 TL vermek bu kadar mı zor?  Ayrıca Asgari Ücret maaşına indirgenen öğretmen maaşına zam yapmamak için Uzman Öğretmenlik- Başöğretmenlik unvanlarını malzeme etmek, Acun Ilıcalı'nın SURVIVOR yarışmasındaymış gibi engeller koymak, öğretmeni itibarsızlaştırmaktan başka ne olabilir ki?

Dahası öğretmenler için planlanan bu çalışmalar;  içeriği ısrarla açıklanmayan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda da öğretmenleri bekleyen kötü sürprizlerden sadece bir tanesi gibi görünüyor. İnsani yaşam standartlarının altında gelir düzeyi, iyileştirilmeyen özlük hakları, önüne geçilmeyen şiddet olayları, kaybedilen itibar ile öğretmenlik mesleği nereye gidiyor?  Mesleki gelişim programlarıyla mı öğretmenlik mesleğinin sorunları giderilecek?

Çok gariptir ki öğretmenler ne zaman sorunlarını dile getirse, öğretmenleri mesleki yönden geliştirme programları öne sürülüyor ve gerçek sorundan uzaklaşılıyor. Bu bir yöntem olsa gerek. Öğretmenlik mesleğinin sorunları nasıl çözülecek, öğretmenlik mesleğinin iş güvencesi nasıl korunacak, bilmek istiyoruz. En az üniversite eğitimi almış bir ihtisas mesleği olan öğretmenlik mesleğinin geliri asgari ücretle eşitlenmişse, çağımız koşullarına göre özlük hakları, mali hakları ve sosyal hakları düzenlenmemişse meslek güvencesinden söz edilebilir mi?

Böyle bir düzenleme Öğretmenlik Meslek Kanunu adı altında yapılmışsa öğretmenler neden bilgilendirilmiyor. Yılan hikayesine dönen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun içeriği TBMM’de görüşülmeden önce neden paylaşılmıyor. Sendikaların, eğitimcilerin, akademisyenlerin görüşlerine neden başvurulmuyor?

Daha yakın zamanda yapılan 20. Eğitim Şurası'nda neden açıklanmadı. Biz öğretmenler her geçen gün irtifa kaybediyoruz. Buna bağlı olarak, öğretmenlerin psikolojisi ve motivasyonu da irtifa kaybediyor. Süreç böyle devam ettikçe irtifa kaybeden sadece öğretmenler olmayacak beraberinde ülke eğitimi ve buna bağlı olarak da ülkenin geleceği de irtifa kaybedecek.

Ülkenin, toplumun mimarı olan öğretmenlik mesleğinin mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, öğretmenlere yapılacak bir iyilikten öte ülkenin geleceğini garanti altına alınması için acilen atılması gereken bir adımdır. Öğretmeni ihmal edenler aslında, yarınları ihmal ettiklerini bilmelidir.

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri