Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Kurşunlu İmam Hatip okulunda son bir yıldır öğrenci ve öğretmen yok. Okulda yalnızca müdür bulunuyor.

Bursa’daki ‘sahibinden satılık devlet okulu’ skandalından sonra yeni bir skandal ortaya çıktı. Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, okulda müdürden başka kimsenin olmadığını duyurarak, ‘okul var, öğrenci yok’ dedi.

Öğretmen yok müdür var, öğrenci yok okul var!

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan bir imam hatip okulu tam anlamıyla öğrencisiz kaldığını belirten Toy, “Son bir yıldır öğrencisiz ve öğretmensiz olan okulda yalnızca müdür bulunuyor.

Bir yıldır boş olan bu okula Milli Eğitim Bakanlığı, müdür görevlendirerek devletin kasasından maaş ödüyor. Çok sayıda öğretmen ve okul yöneticisi ihtiyacı olan Bursa’da bir okul müdürünün 1 yıl boyunca boş okulda yöneticiliğe devam etmesi izah edilemez. Bu okul özelinde yaşanan durum, ülke genelinin küçük bir örneğidir” dedi. 

Bursa’nın Türkiye'de en çok derslik ihtiyacı olan iller arasında en üst sıralarda yer aldığı, kalabalık sınıflar nedeniyle acil 5000 derslik ihtiyacı olduğu gerçeği ortadayken bir okul binasının boş olarak bekletilmesi açık bir şekilde kamu kaynaklarını verimsiz harcamak ve görevi kötüye kullanmak olduğunu belirten Toy, “Bir yandan sözde tasarruf tedbirleri açıklanırken diğer yandan kamu binalarında ve kamu görevlilerinde yaşanan bu israf büyük bir çelişkidir.

Tercih edilmediği halde boş bir şekilde öğrenci bekleyen bu İmam Hatip binası acilen dönüştürülerek okul bekleyen öğrencilerin kullanımına açılmalıdır.

Acil derslik ihtiyacının her geçen gün arttığı kentimizde yeni derslikler yapmaktan uzak yöneticiler, bir eğitim binasının atıl vaziyette kalmasına da göz yummaktadırlar Bu durum, yalnızca iş bilmezlik ve planlama hatasıyla açıklanamaz.

Devletin tüm olanaklarının seferber edildiği bu okullar, eğitim sisteminin kara deliğine dönüşmüştür” diyerek tepki gösterdi. (Evrensel)