ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 28-12-2022 12:15   Güncelleme : 28-12-2022 19:20

Memurlara asgari ücret kadar zam yapılır mı? Beklentiler artıyor

Yeni asgari ücret açıklandı. Sırada milyonlarca memur ve emeklisinin yeni yılda alacağı zam oranı var. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu oran netleşecek.

Memurlara asgari ücret kadar zam yapılır mı? Beklentiler artıyor

MEMURA ASGARİ ÜCRET KADAR ZAM OLUR MU?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Memur olarak ek zam bekliyoruz" dedi.Peki memurlara asgari ücret oranında zam yapılır mı?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram milliyet.com.tr'ye konuyla ilgili şunları söyledi:“Memurlara ilişkin zammın ne kadar olacağı ve ne kadarlık bir seyyanen zam yapılacağı merak konusu. Çünkü asgari ücrete son yapılan zammın yüzde 54 seviyesinde gerçekleşip, sene başına göre de yüzde 100’lük fark ortaya çıkınca memurlar da memur emeklisi de aynı şekilde zam beklentisi içerisine girdi.

Sayın Memur Sen Başkanı da Bakan Bilgin ile görüşüp taleplerini iletti. Burada masada ücretlerin de gelir vergisine göre düzenlenmesi mevcut. Emekliler gelir vergisi beyannamesi vermiyor. Ama memurların ücretlerdeki yükünün azaltılması önemli. Bakanlık gelir vergileri üzerinde bir çalışma yapıyor.

‘MEMURLARIN İSTEĞİ SEYYANEN ZAM’

Memurların asıl istediği enflasyon farkından ziyade seyyanen zam yapılmasıdır. Burada yaklaşık yüzde 15’lik bir enflasyon farkı mevcut. Aralık ayı ile beraber enflasyonun yüzde 17-18 seviyesine gelmesi bekleniyor. Buna memurların toplu sözleşme farkı da dahildir.

Hesaplamada son 6 ayın enflasyonundan temmuz başında verilen toplu sözleşme zammı çıkartılıyor. Ocaktaki toplu sözleşme zammı olan yüzde 8 tutarı ekleniyor. Böylece memurlara ve memur emeklilerine yapılacak fark ortaya çıkıyor.

Ancak burada asıl beklenti kendilerine de sosyal refah payı düzenlemesi yapılmasıdır. Daha önce memur ve emekli maaşı artışına ilişkin yaptığımız açıklamalarda şunu belirtmiştik. Asgari ücretliye enflasyon üzerinde bir artış yapıldı. O da yüzde 14-15 puanlık bir refah payı düzenlemesiydi. Aslında memur ve emeklilerimiz de kendilerine yine aynı oranda sosyal refah payı düzenlemesi istiyor.

‘EN AZ YÜZDE 25 EN FAZLA YÜZDE 30 ARTIŞ BEKLİYORUM’

Zaten sayın Memur Sen Başkanı da asgari ücrette yapılan aynı düzenlemenin kendileri için de yapılmasını istiyor. Burada ben memur ve emeklilerimize en az yüzde 25 en fazla yüzde 30’luk bir artış bekliyorum.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI İÇİN İKİ FARKLI TAHMİN

Şu an halihazırda 9 bin 105 lira olan en düşük memur maaşı yüzde 25 artış yapılması halinde 11 bin 381 lira, yüzde 30 artış yapılması halinde ise 11 bin 836 liraya yükselecek.

‘ASGARİ ÜCRET KADAR ZAM BEKLEMİYORUM’

Asgari ücrete yapılan yüzde 54’lük zam farkı kadar beklemiyorum. Memur ve emekliler bir önceki dönem enflasyon farkını aşıldı. Temmuzda enflasyon yüzde 42 iken asgari ücrete yüzde 30’luk zam yapılmıştı. Bunun da dikkate alınması gerekiyor.

‘YÜZDE 14-15 SOSYAL REFAH PAYI DÜZENLEMESİ OLACAK’

Burada asıl kıstas asgari ücrete yapılan sosyal refah payı düzenlemesinin memur ve emekliler için uygulanmasıdır. Onun da yüzde 14-15'lik refah payı artışının memurlara hak ettiği ücretin üzerine konarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu minvalde yüzde 54’lük bir artış beklemiyorum.

Zaten devletimiz burada memur ve emekli maaşını kendisi finanse ettiği için ödeme güçlüğü gibi bir durum zaten söz konusu olamaz. Ancak asgari ücretlide işverenin ödeme gücünden bahsediyorduk. Ama devletin de bütçe disiplinini bozmadan memur ve emeklilere tatmin edici bir zam yapması gerekiyor.”

Milliyet

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri