SENDİKA
Giriş Tarihi : 15-06-2023 00:38

Memur maaşlarına yapılacak zam düzenlemesiyle ilgili açıklama

Memur-Sen: Meclisteki İlk Düzenleme Memura Verilen Söz Olmalıdır

Memur maaşlarına yapılacak zam düzenlemesiyle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Bakanımıza yasal tarih olan Temmuz ayına kadar bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatları verdik.” sözü gereği, en düşük memur maaşı 22.000 ₺’ye yükseltilecek ve diğer kamu görevlilerinin maaş ve ücretleri de eş değer olarak artırılacaktır.

Bu çerçevede, yapılacak yasal düzenlemenin 1 Temmuz itibariyle hayata geçirilmesi ve yürürlüğe konulması gerekmektedir. En düşük memur maaşının 22.000 ₺’ye çıkarılmasına ilave olarak, 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği %6 artış ve enflasyon farkı da ayrıca maaş ve ücretlere eklenmelidir.

Buna ilave olarak, bu yıl gerçekleştirilecek 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine (içinde bulunduğumuz ekonomik ortam da dikkate alınarak) Kamu İşvereni; gerek sınıflar gerek unvanlar gerekse de kurumlar arasında meydana gelen maaş/ücret çarpıklığını düzeltecek, iş barışını ve liyakat sistemini temin edecek skala düzenlenmesini içeren bir teklifle gelmeli, liyakatin ve eğitimin önemini tartışma konusuna dönüştürmemelidir.

(Memur-Sen)

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri