Sayı: 202-23/7592  Tarih:08/05/2023

Konu: Öğrencilerin Derse Gelmemesi Durumunda Öğretmenlerin Ek Ders Ödemeleri

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12. sınıf öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) "daha rahat hazırlanabilmeleri için" devamsızlıktan muaf tutulacağını açıklanmıştır.

Yapılan açıklama neticesinde 12’nci sınıf öğrencilerinin tamamının aynı derslere gelmemesi durumunda öğretmenler fiilen ders yapamayacaktır. Öğretmenler ilgili ders saatinde bütün ders hazırlığını ve planlamasını yaptığı ve fiilen sınıfta bulunduğu halde öğretmen dışı öğrenci devamsızlığı nedeni ile fiilen ders yapılamadığı gerekçesiyle öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesinde idareler tarafından belirsizlik yaşanmaktadır ve öğretmenler mağduriyet yaşamaktadır.

Bursa 2. İdare Mahkemesi 2022/790 sayılı kararı ve Trabzon İdare Mahkemesinin 2020/1166 sayılı kararı gereğince dersin işlenememesinde ki fiili imkânsızlık durumumun öğretmenlerden kaynaklanmadığı durumlarda gerekli ek ders ödemeleri yapılarak öğretmenlerin hak kaybına uğramaması için belirsizliğin ortadan kaldırılarak tarafımıza bilgi verilmesi konusunda

Gereğini talep ederiz.