MEB
Giriş Tarihi : 19-09-2023 13:17   Güncelleme : 20-09-2023 02:00

MEB'den yeni ölçme değerlendirme modeli

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, yönetmelik değişikliği ile ''Sınav odaklı bir ölçme sistemi yerine sonuç odaklı bir ölçme sistemine geçiyoruz. Aslında tek bir saatte sınav yapmak öğrenci psikolojisine uygun değil, biz bunu sürece yaymış oluyoruz'' ifadelerini kullandı

MEB'den yeni ölçme değerlendirme modeli

MEB, Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle 4’üncü sınıfta da sınav saati uygulamasını kaldırdı.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, mevcut yönetmelikte 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda zaten sınav yapılmadığını, yeni yönetmelikte 4'üncü sınıfta da sınav saati uygulamasını kaldırdıklarını söyledi.

Kemal Bülbül açıklaması şöyle;

 “Yeni yönetmelikle birlikte 4'üncü sınıflarda da sınav saati uygulamasını kaldırdık. Bunun esas sebebi; sınıf içerisinde öğrenci-öğretmen etkileşimi var. Tüm eğitimciler bu etkileşime göre öğretmenin değerlendirme yapmasının daha sağlıklı olduğunu düşünürler. Biz, tek bir saat içerisindeki öğrencinin kendisine sorulan 20 soruluk bir soru kağıdına cevap vermesi yerine süreç içerisinde kendisine verilen çalışma kağıtlarına öğrencinin cevap verdiği ve öğretmenin geri bildirim sonucunda hem öğretmenin öğrencinin ne yaptığının farkına varması, hem de geri bildirimle birlikte velinin de öğrencinin sınıf içerisinde neler yaptığını görebilmesi ve tüm değerlendirmelerin geniş bir zamana yayılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünerek yönetmelikte bu değişikliği yaptık” 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri