MEB
Giriş Tarihi : 14-08-2022 20:23   Güncelleme : 15-08-2022 01:27

MEB Uzman ve başöğretmenlik için örnek soru kitapçıkları yayımlayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk defa sınav yapılacağı için eğitimler bittikten sonra Eylül ayı içinde örnek kitapçıklar yayınlanmasına karar verdiklerini duyurdu.

MEB Uzman ve başöğretmenlik için örnek soru kitapçıkları yayımlayacak

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında yaptığı toplantıların altıncısını Sakarya'da Serdivan Erol Olçok Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirdi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na da değinen Özer konuşmasına şu şekide devam etti  "60 yıllık bir rüyaydı. İstediğimiz şey şuydu:

Öğretmenlerimize uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili bir kariyer sistematiği geliştirelim. Küçük eğitimlerle ve basit bir sınavla öğretmenlerimizin özlük hakkında ciddi bir iyileşme sağlıyor." Bu konuda yapıcı eleştirilere açık olduklarını kendilerinin de "Nasıl daha iyi yapabiliriz" diyerek Bakanlık çalışanları ile bir araya geldiğini belirten Özer, "Uygulama nedir Eğitim, alınan bu eğitimlerden küçük bir sınav.

Dileğimiz zaten büyük çoğunluğunuzun geçmesini sağlamak. Bizim derdimiz size engel olmak değil, Bakın arkadaşlar, 614 bin öğretmen var. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvuran Uzman öğretmenlerin eğitimi ne zaman bitecek, 5 Eylül'de bitecek değil mi, Bugün 11 Ağustos, Yaklaşık 1 ay var. 358 bin 859 öğretmen eğitimini tamamlamış.

Başöğretmenliğe 70 bin öğretmen başvurdu. 41 bin 576 öğretmen eğitimini tamamlamış. Yani üçte ikisi zaten bitirmiş eğitimi.

Sözün özü şu: ''Biz hak ettiğiniz özlük haklarını almanız için çok rahat bir şekilde üstesinden gelebileceğiniz mekanizmalarda bunu size sağlamaya çalıştık. İstirhamımız aramıza kimseyi sokmayalım. Biz birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problemin olmadığına inanıyoruz." dedi.  

Özer, ilk defa sınav yapılacağı için eğitimler bittikten sonra Eylül ayı içinde örnek kitapçıklar yayınlanmasına karar verdiklerini duyurdu.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri