MAHMUT ÖZER
Giriş Tarihi : 13-12-2022 15:27   Güncelleme : 16-12-2022 20:29

Mahmut Özer açıkladı: Grip salgını nedeniyle okullar kapanacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün katıldığı canlı yayında gündeme ve eğitime dair önemli açıklamalarda bulundu.

Mahmut Özer açıkladı: Grip salgını nedeniyle okullar kapanacak mı?

Özellikle son zamanlarda yaşanan grip salgını nedeniyle, okulların kapanıp kapanmayacağına dair açıklama yaptı. Bakan Özer'in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Covid-19 ile ilgili şu anda bir risk görünmüyor"

 Covid-19 ile ilgili şu anda bir risk görünmüyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılını hiç kesintiye uğratmadan tamamladığımız gibi aynı yaklaşımlarla tüm okullarımızda temizlik ve dezenfektan ile ilgili yine her türlü önemlerimizi alıyoruz. Bu anlamda okullarımıza ilk kez bütçe gönderdik. Eğitim sistemimizdeki tüm okullara 7 milyar lira bütçe gönderdik. Okullarımız temizlik malzemesinden kırtasiye malzemesine, küçük onarımlardan donatım ihtiyaçlarına tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilsin diye gönderdik. Bu, okullarımıza eğitim öğretimle ilgili kendi ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra gibi aynı zamanda sağlıkla ilgili önlemleri alma anlamında da büyük destek sağladı.

  
Şu anda grip vakaları yaygınlaştı ama Sağlık Bakanlığı ile sürekli koordine hâlindeyiz, okulları kapatmayı gerektirecek bir durum söz konusu değil.
  
Okullardaki her türlü şiddeti önleme adına 'sıfır şiddet' mekanizması oluşturmak için çalışıyoruz. Okullarımızı sağlıklı ve güvenli eğitim ortamları olarak kazandırmak için tüm çabayı sarf ediyoruz. Yakınlarda ortaöğretimde yaptığımız yeni bir düzenleme ile akran zorbalığını disiplin suçları arasına dâhil ettik. Okullarımızın en güvenli ortamlar olması için elimizden geleni yapıyoruz. Sadece Millî Eğitim Bakanlığı olarak değil, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla aynı zamanda süreçleri birlikte yönetiyoruz.

Üç dile ağırlık verdik: Birincisi Türkçe ana dil, İkincisi matematik, üçüncüsü de yabancı dil. Türkçe başta olmak üzere sadece okuduğunu anlama değil, tüm becerileri geliştirecek şekilde metodolojimizi değiştirdik ve ölçme yöntemlerini değiştirmeye devam ediyoruz. Matematik için de aynı durum söz konusu. Geçen yıl çalışmalar yaparak 'Matematik Seferberliği'ni başlattık. Yani sadece sayısal eğilimi olanların değil, tüm çocuklarımızın matematiği sevmeleri için yeni yaklaşımlar ortaya koyduk. İlk kez bu yıl matematik yaz okulları açtık. Yaklaşık 1 milyon öğrencimiz bu anlamda ve ayrıca bilim, sanat ve yabancı dil ile ilgili eğitimler aldılar. Bu süreci devam ettiriyoruz. Nihai hedefimiz, tüm öğrencilerimizin matematik okuryazarlığını güçlendirmek.

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri