SENDİKA
Giriş Tarihi : 04-05-2023 12:16   Güncelleme : 04-05-2023 13:59

Levent Kuruoğlu: TÜİK'in enflasyonuna göre zam alıyoruz. ENAG'ın enflasyonuna göre yaşıyoruz

Hür Sen Konfederasyonu ve Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent KURUOĞLU sosyal medya hesabından Bakan Nebati'nin tweetine cevap olarak ''TÜİK'in enflasyonuna göre zam alıyoruz. ENAG'ın enflasyonuna göre yaşıyoruz'' ifadelerini içeren bir paylaşımda bulundu.

Levent Kuruoğlu: TÜİK'in enflasyonuna göre zam alıyoruz. ENAG'ın enflasyonuna göre yaşıyoruz

İşte Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent KURUOĞLU'nun paylaşımı.

"TÜİK'e göre Nisan ayı enflasyonu % 2,39 yıllık artış % 43,68 oldu. ENAG'a göre ise, Nisan ayı enflasyonu %4,86, yıllık artış ise % 105,19 olarak gerçekleşti.

TÜİK'İN enflasyonuna göre zam alıyoruz. ENAG'ın enflasyonuna göre yaşıyoruz. Sayın @NureddinNebati sizin açıklamalarınızın bizim yaşamımızda hiçbir gerçekliği yok."

Nurettin NEBATİ'nin Nisan ayı enflasyonu açıklaması:

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında yüzde 2,39 artış kaydetmiş ve yıllık enflasyon üst üste 6 aydan bu yana azalarak yüzde 43,68 seviyesine gerilemiştir. Bu gerçekleşme ile birlikte geçtiğimiz yıl Ekim ayında yüzde 85,5 ile tepe noktasına ulaşan TÜFE enflasyonunda yaklaşık 42 puanlık düşüş sağlamış olduk.

Aynı dönemde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde 0,81 artış kaydetmiş ve yıllık bazda yüzde 52,11’e gerilemiştir. Böylece, geçtiğimiz yıl Ekim ayında 72,2 puana kadar yükselen ÜFE-TÜFE arasındaki makas iyice daralarak tek haneli seviyelere gerilemiştir.

Manşet enflasyonundaki gerileme ve ÜFE-TÜFE arasındaki makasın giderek kapanmaya devam etmesi, enflasyon beklentilerini de olumlu etkilemektedir. Tüm dünya resesyon endişeleri ve istihdam kayıpları ile boğuşurken, bizler üretimden, istihdam ve büyümeden taviz vermeden enflasyonla mücadelemize kararlı bir şekilde devam ediyoruz.

Enflasyon ile kararlı mücadelemizin bir sonucu olan bu hızlı gerilemenin, önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve yıllık enflasyonun bu yıl içinde çok daha düşük seviyelere gerilemesini bekliyoruz.

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri