OKUL
Giriş Tarihi : 10-01-2022 08:35   Güncelleme : 10-01-2022 08:35

'Kalıcı yaz saati uygulaması değişecek mi?' Sorusuna Bakan yanıt verdi

AK Parti iktidarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın bakanlığı döneminde başlattığı ''kalıcı yaz saati uygulaması''na vatandaşın tepkisi büyürken, Bakan Dönmez kalıcı yaz saati uygulaması değişecek mi sorusuna yanıt verdi.

'Kalıcı yaz saati uygulaması değişecek mi?' Sorusuna Bakan yanıt verdi

Türkiye'de 2016'da yaz-kış saati uygulamasını kaldırıldı ve kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmişti. Yasal düzenlemeyle kalıcı hale getirilen yaz saati uygulaması hem vatandaşlar tarafından hem de siyasiler tarafından tartışılmaya devam ediliyor.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre yasal düzenlemeyle kalıcı hale getirilen kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili olarak CHP'li Burak Erbay'ın soru önergesine yanıt veren Bakan Dönmez şunları ifade etti:

"Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL'dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021'den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır."

Kaynak: Milliyet

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri