BİLİM
Giriş Tarihi : 24-10-2022 15:22   Güncelleme : 25-10-2022 12:23

Güneş tutulması ne zaman saat kaçta? Türkiye'den izlenecek mi?

25 Ekim Salı günü 12.30 ve 15.00 saatlerinde gerçekleşecek olan Güneş tutulmasının yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan Güneş tutulması havanın açık olması durumunda Türkiye’nin her tarafından net bir şekilde de izlenebilecek.

Güneş tutulması ne zaman saat kaçta? Türkiye'den izlenecek mi?

Güneş tutulması ne zaman? sorusunun yanıtı, gök olaylarına merakı olan kişiler tarafından merak ediliyor. 2022 yılı önemli gök olayları arasında yer alan güneş tutulmasının ne zaman olacağı belli oldu. Peki, Güneş tutulması ne zaman? Güneş tutulması Türkiye'den izlenecek mi?

 


GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerine düşmesiyle Güneş tutulması gerçekleşir. Güneş tutulması boyunca ise Ay’ın gölgesinin düştüğü bölgelerden Güneş görülmez.

 

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Güneş tutulması 25 Ekim 2022 Salı günü gerçekleşecek. Tutulmanın Türkiye'de  12.30-15.00 saatleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

 

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Ay, güneşin önünden geçerek parçalı bir güneş tutulması meydana getirecek. Güneş , gözlemcilerin dünyanın neresinde bulunduklarına bağlı olarak hilal bir ay gibi görünecek.

Parçalı güneş tutulmasında; Güneş yüzde 50 oranında kapanacak. Parçalı tutulma, Afrika, Asya, Avrupa ve Birleşik Krallık'ta Guernsey'de kuzey yarımkürede görülebilecek ve en uç noktasında kuzey kutbu ve Rusya'da olacak.

Güneş tutulması Türkiye'den de görülebilecek. Güneş tutulmasının yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.

 

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

Güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Astrofotoğrafçılar ve gökbilimciler, güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi güvenli bir şekilde gözlemlemek için özel filtreler kullanırlar.

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi uman gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak gibi başka bir dolaylı görüntüleme yöntemi kullanabilirler. 

 

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri