SİYASET
Giriş Tarihi : 12-06-2022 12:35   Güncelleme : 12-06-2022 13:12

EYT, sözleşmeliye kadro ve ek zam masada

Edinilen bilgiye göre tüm şartların zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik adım atılması gerektiğini AKP milletvekilleri dile getirdi.

EYT, sözleşmeliye kadro ve ek zam masada

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığının teknik heyetleri enflasyonun yanı sıra, 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile 1.100 lira olan bayram ikramiyesinin artışına ilişkin maliyet hesabı yaptığı belirtiliyor. 

Asgari ücrete 'enflasyon farkı' oranında bir ara zam yapılmasının da masada olduğu belirtildi. Ancak asgari ücretle ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine, işverenlerin kendileri inisiyatif kullanarak çalışanlarla ilgili ücret artışına gitmelerinin önünde bir engel bulunmadığı belirtiliyor.

Bazı milletvekilleri ile bir araya gelen ekonomi yönetimi "Bu konuda çok dikkatli bir çalışma yürütme zorundayız. Ekonomiye bir yük getirmeyecekse, sosyal faydası olacaksa bunu yaparız. Getirisini götürüsünü çalışacağız" denildiği öğrenildi.

2023 seçimlerine giderken hem 550 bine yaklaşan sözleşmeli personelin kadroya alınması, hem de EYT probleminin çözülmesi gerektiği yönünde görüşler ağırlık kazandı. Meclis'in yeni dönem çalışmaları başlayana kadar, sözleşmeli personel ve EYT konusunda Çalışma Bakanlığında oluşturulacak bir teknik komisyonun çalışmaları tamamlaması hedefleniyor.

EYT'nin çıkarılması ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik hükümette bir kanaat oluşursa 2023 bütçe hazırlıklarında, bu iki düzenleme de dikkate alınacak. Sosyal güvenlikle ilgili harcama kalemleri buna göre hesaplanacak.
 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri