SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2022 22:34

Erdoğan'dan Temmuz zammı, konut kredisi ve Suriyeliler ile ilgili açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi.

Erdoğan'dan Temmuz zammı, konut kredisi ve Suriyeliler ile ilgili açıklamalar

3 saat süren toplantıda enflasyon ve göçmenler konusu başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeler ele alındı. Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

TEMMUZ ZAMMI

Yıl başında asgari ücretten işçi, memur ve emekli maaşlarına kadar geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.

KONUT FİNANSMANINDA 3 YENİ PAKET

Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz.

- Birinci paketle ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.

- İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek.

- Konut değeri 2 milyon lira ile sınırlı bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık.

- 1 yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vade ile bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını böylece fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz.

“SURİYELİLERİ GÖNDERMEYE GÜCÜNÜZ YETMEZ”

- Şu anda 3 milyon 700 bin Suriyeli bizim kardeşimizdir ve onlara sahip çıkacağız. Şimdi Bay Kemal ne diyor ‘Biz bunların hepsini tekrar Suriye’ye süreceğiz’. Bunları yapamayacaksın, bunları yapmaya da hiçbirinizin gücü yetmez.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri