Antalya'da özel bir okulda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Emine Karakaş’ın, ‘Türkiye Yüzyılı’ söyleminin de yer aldığı konuşma sosyal medyada gündem oldu.

Emine Öğretmen'in 29 Ekim'de Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamasındaki bu konuşması sosyal medayada yer alması sonrası gözaltına alındı

Emine Karakaş, saat 22.00 sıralarında Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından evinde gözaltına alındı ve karakola götürüldü. Avukatları eşliğinde karakolda bekleyen Emine öğretmenin nöbetçi savcıya ifade vereceği öğrenildi.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Antalya Emniyet Müdürlüğü, öğretmen Emine Karakaş hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

* “Bazı basın/yayın organları ile Sosyal Medya hesaplarında yer alan TED (Türk Eğitim Derneği) Antalya Koleji’nde 100. yıl kutlamaları kapsamında yapılan konuşma sırasında çekilen görüntülerin ardından aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

* 29.10.2023 günü İlimiz Muratpaşa ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren TED (Türk Eğitim Derneği) Antalya Koleji’nde bir kadın şahsın ‘Cumhuriyet Kutlamaları’ sırasında yaptığı konuşmada kaydedilen görüntülerinin sosyal medya hesaplarında paylaşılarak konuşma içeriğinden kasıtla; ‘Konuşma yapan şahsın bir öğretmen olduğu, konuşması içeriğinde Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldığı, bir Eğitim Kurumunda Siyaset yapıldığı ve Birlik ve beraberliği zedeleyerek, ayrıştırıcı tutumun sergilendiği vb.’ şekilde yer alan görüşler üzerine; Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatına istinaden, Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince şahsın tespitine yönelik çalışmalar yapılmış, yapılan araştırmalarda; Şüpheli (E.K.) isimli şahıs 30.10.2023 günü yakalanmış, şahıs hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi kapsamında; ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan Adli İşlem yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “