SENDİKA
Giriş Tarihi : 30-04-2022 14:24

Emekli açlık, memur yoksulluk sınırının çok altında

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

Emekli açlık, memur yoksulluk sınırının çok altında

Türk-İş’in her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında 2022 Nisan ayı rakamları açıklandı.

Bu verilere göre Nisan ayında dört kişilik bir ailenin sadece dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcamasını ifade eden AÇLIK SINIRI 5.323 TL, yine dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplamını ifade eden YOKSULLUK SINIRI ise 17.340 TL olmuştur.

Detaylı rapor incelendiğinde 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması tutarı Ocak ayından Nisan ayına kadar 2 katına çıktığı görülmektedir. Yine dört kişilik bir ailenin zorunlu gıda harcamalarına bakıldığında geçen aya göre %8.02 artış olduğu görülmektedir. 

Her ay enflasyon rakamlarını açıklayan TUİK bakalım Nisan ayı verilerini kaç açıklayacak? 

Nisan ayı verilerine göre ortalama memur maaşı 6.623 TL, ortalama emekli sandığı aylığı 4.674 TL, ortalama SSK emekli aylığı ise 3.262 TL’dir. TÜRK İŞ tarafından açıklanan rakamlara baktığımızda emekliler AÇLIK SINIRININ dahi altında ücretler alırken memurlar AÇLIK SINIRININ hemen üstünde YOKSULLUK SINIRININ yarısından dahi az ücret almaktadırlar.

Sahadaki gerçeklerle, marketle, pazarla uyuşmayan TUİK enflasyonuna dahi baktığımızda memur ve emeklileri sadece üç aylık dönemde %15.31 alacaklı hale gelmiştir. Nisan verileri ile birlikte bu alacak daha da artacaktır. Temmuz ayı beklenmeden enflasyon kayıpları karşılanmalı, çalışanları ve emeklileri gerçek enflasyona karşı koruyacak EK ZAM uygulanmalıdır
 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri