SENDİKA
Giriş Tarihi : 10-09-2022 13:53

Eğitim Sen, MEB önünde basın açıklaması yapacaktı. Polis izin vermedi

Eğitim-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eğitim Sen, MEB önünde basın açıklaması yapacaktı. Polis izin vermedi

Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlerin yürüyüşe izin vermeyen polis Eğitim-Sen Genel Merkezi önünde öğretmenlere müdahale etti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, "Türkiye'de artık demokrasi yok. Aslında kolluk güçlerinin bizi dışarıdan gelecek baskılara karşı koruması gerekirken polis şu anda bizi kendi mekanımızda içeri tıkmaya çalışıyor." dedi.

Eğitim Sen üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Öğretmenlerin genel merkez dışına çıkmasına izin vermeden müdahale eden polis, 700 metre ilerideki Milli Eğitim Bakanlığı’nın önüne gidilmesiniz önledi. Kanunun geri çekilmesini, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesini talep eden Eğitim Sen üyeleri, Çankaya'daki genel merkezleri önünde polis engeli ile karşılaştı.

Eğitim-Sen Genel Merkezi'nden öğretmenlerin dışarı çıkmaya çalıştığını, fakat polisin müdahalesi ile karşılaştıklarını söyleyen Eğitim Sen Başkanı Kurul, "Polis onları içeriye doğru tartaklayarak itiyor. Kuşkusuz arkadaşlarımız da direniyor bu sürece. Biz de derdimizi, asıl karşımızdaki Milli Eğitim Bakanlığı'na anlatmak için bakanlığın önüne gitmeye çalışıyoruz" dedi. 

Kurul, "Arbede esnasında itildik, kakıldık. Herkes etkilendi. Bu süreci çözecek olan valiliğe çağrımdır, bizim rahatça demokratik bir biçimde Bakanlığın önünde açıklama yapmamıza izin vermelerini bekliyoruz" sözleriyle Ankara Valiliği'ne çağrı yaptı. 

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Milli Eğitim Bakanlığı’na çok daha yakın bir nokta olan Kızılay'da Selanik caddesinde buluşan Eğitim-Sen üyeleri de polisle karşı karşıya kaldı. Polis buradaki gruba da müdahale etti.

Polis, öğretmenlerin yürüyüşüne izin vermezken; öğretmenler de Selanik Caddesi'nde açıklama yaparak duruma tepki gösterdiler ve Eğitim-Sen Genel Sekreteri İkram Atabay’ın açıklamasından sonra oturma eylemi yaptılar. 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri