SENDİKA
Giriş Tarihi : 05-12-2022 00:34   Güncelleme : 05-12-2022 00:44

Eba içerikleri kontrol ediliyor mu?

EBA'da ABD kaynaklı programlama dili Scratch ile kodlama eğitimi 8-16 yaş grubu çocuklar için cinsiyetler Türkçe’ye dişi, eril, ikilik-dışı, başka bir cinsiyet ve belirtmemeli tercih ediyorum biçiminde çevrilmiştir.

Eba içerikleri kontrol ediliyor mu?

Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimize yararlandığı hatta pek çok ders içeriğinin öğretim programlarında kaynak gösterildiği dijital eğitim sistemi EBA'da bulunan içeriklerin kültüre duyarlı biçimde seçilmesi gerekmektedir.

Platform aracılığıyla çocuklarımızın ulaştığı ve 8-16 yaş çocuklar için tasarlanan ABD kaynaklı programlama dili Scratch ile kodlama eğitimi içeriğinde cinsiyet sorusu bunu açıkça göstermektedir. 8-16 yaş grubu çocuklar için cinsiyetler Türkçe’ ye “dişi”, “eril”, “ikilik-dışı”, “başka bir cinsiyet” ve “belirtmemeli tercih ediyorum” biçiminde çevrilmiştir.

Ergenlik dönemi çocuklar için bu tür bir cinsiyet sorusu, kültüre duyarlılık açısından eleştirilebileceği gibi pedagojik yönden de sakıncalıdır. Milli eğitim sistemi içinde çocuklarımıza toplumsal cinsiyet tanımının sağlıklı ve sosyal açıdan kabul görecek biçimde öğretilmesi sorumluluğumuz da bulunmaktadır.

Çok saygıda öğrencimize ulaşan dijital bir platformda bu konuya duyarlı olunmalıdır.

Eğitim Gücü Sen 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri