GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-05-2023 00:04   Güncelleme : 28-05-2023 00:04

Cumhurbaşkanı seçimi örnek sandık sonuç tutanakları

28 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi bitiminde oy sayımı sonrası yapılacak işlem olan sandık sonuç tutanağının düzenlenmesi sandık kurulunun yapacağı en zor işlemlerden biri olarak değerlendiriliyor. Çünkü kullanılan-kullanılmayan, geçerli-geçersiz oy sayılarının tutanakta tutması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı seçimi örnek sandık sonuç tutanakları

SANDIK KURULUNUN GÖREVLERİ

Seçim sabahı, sandık kurulu başkanı, memur üye ve son seçimde en çok oyu almış 5 siyasi parti temsilcisinden oluşan sandık kurulu, saat 07.00'de oy verme yerinde bir araya gelecek.

Sandık kurulu ilk olarak ant metnini okuyacak ve başkan tarafından oy sandığı mühürlenecek. Daha sonra oy zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu paketler açılacak ve zarflar ile oy pusulalarının arka yüzlerine mühür basılacak.

Hazırlıklar 07.00-08.00 saatlerinde tamamlanacak, oy verme işlemi 08.00'de başlayacak ve saat 17.00'ye kadar sürecek. Saat 17.00 itibarıyla sırada bekleyenler varsa, bu kişiler sandık kurulu başkanınca sayılıp oy vermeleri sağlanacak.

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak sandık seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Seçimi birleşik oy pusulası zarf ve mührü vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Sandık Kurulu Başkanı, kullanılan oyun geçersiz sayılmaması için, zarfın içine başka bir materyal atılmaması, pusulaların ve zarfın üzerine işaret konulmaması yönünde seçmeni uyaracak ve ikinci bir oy pusulası verilmeyeceğini belirtecek.

İlk önce cumhurbaşkanı seçimi oyları sayılacak

Sandıklar kapandıktan sonra oy sayımına geçilecek. İlk önce cumhurbaşkanı seçimi oyları,  sandık kurulunun siyasi parti temsilcisi üyeleriyle beraber sayılacak.

Sonuçların tutanağa bağlanmasının ardından, sandık kurulu başkanınca kurayla iki siyasi partili üye belirlenecek ve oylar ilçe seçim kuruluna götürülecek.

 

İşte Cumhurbaşkanı seçimi örnek sandık sonuç tutanakları

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri