EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-12-2022 08:08   Güncelleme : 07-12-2022 08:23

Bakıcı maaşları profesörü yakaladı!

Bebek, çocuk, yaşlı ve hasta bakıcıların aylık ortalama ücretleri 6-7 bin liradan başlıyor. Yabancıların ağırlıklı olarak çalıştığı sektörde yerli bakıcı bulmak zorlaştı. Üniversite okumuş, yabancı dili olan ve mutfak eğitimi almış yerli bir bakıcının aylık ücreti 25 bin lirayı buluyor. Sektörde kayıt dışı istihdam da dikkat çekiyor.

Bakıcı maaşları profesörü yakaladı!

Son yıllarda kadınların iş hayatında daha aktif rol alması bebek bakıcısı ihtiyacını artırdı. Bunun yanına hasta ve yaşlı bakımı da eklenince yeni bir sektör oluştu. Yalnızca bakım değil, yemek, temizlik ve çocuklara yabancı dil eğitimi derken bu sektörde çalışanların aldıkları ücretler profesör maaşlarına ulaştı. İşe ilk başlayanlar için ortalama 6 bin lira gibi bir ücret belirlenirken, uzun yıllardır bu sektörde olan ve iyi eğitim almış bir bakıcının aylık maaşı 25 bin liraya kadar çıktı.

Önceleri yabancı uyrukluların ağırlıklı olarak çalıştığı sektörde artan fiyatlar, Türk bakıcıların da ilgisini çekmeye başladı. Konuyla ilgili birçok şirket ve internet sitesi açıldı. Üniversitede çocuk gelişimi veya anaokulu öğretmenliği okumuş kişiler evlerde bakıcı olarak iş başı yapmaya başladı. Hasta veya yaşlı bakımını seçenler ise çeşitli eğitimler alarak iş hayatına atıldı.

KAAN ZENGİNLİ /Türkiye

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri