MAHMUT ÖZER
Giriş Tarihi : 26-12-2021 22:42   Güncelleme : 26-12-2021 23:29

Bakan Özer: Öğretmenlerin özlük haklarında ciddi bir iyileşme olacak!

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir Televizyon programına konuk oldu. Özer eğitim gündemine dair değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Bakan Özer: Öğretmenlerin özlük haklarında ciddi bir iyileşme olacak!

Öğretmenlik meslek kanunu

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı öğretmenlik meslek kanuna ilişkin bir soru üzerine buradaki en kritik noktanın öğretmenliğin bir kariyer mesleği hâline gelmesi olduğunu belirten Özer, şunları söyledi:

"Adaylık kaldırma sınavı olmayacak artık, onun yerine öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyecek eğitim programlarıyla süreç yönetilecek. Öğretmenlerimiz atandıkları zaman, okullara gittikleri zaman hemen sınıfı devralıp eğitime başlamayacak, 3 aylık bir eğitimden geçecekler, mentör öğretmenle o süreci yönetecekler ve mesleki gelişimlerini destekleyecek ilave eğitimler alacaklar, ondan sonra artık sınıfları devralacaklar.

Bir de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer sistemi içerisinde yerini alacak.

10 yıl deneyimi olan öğretmenlerimiz belli bir eğitim, onlar için hazırlamış olduğumuz eğitimi tamamladıktan sonra bir yazılı sınava -ki onun içeriği de bu eğitimle doğrudan ilişkili olacak- girecekler, başarılı olan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar ve ilave olarak bir derece ve bin TL'lik özlük hakkından yararlanmış olacaklar, özlük haklarında ciddi bir iyileşme olacak.

Eğer yüksek lisans veya doktora yapmışlarsa bu uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar. 10 yıl uzman öğretmen olanlar da yine onlar için hazırlanmış olan eğitim süreçlerini başarıyla tamamladıkları zaman ve yazılı sınavda başarılı oldukları zaman da başöğretmen olacaklar. Onlar da yine bir derece ve 2 bin TL özlük haklarında iyileşme gerçekleşmiş olacak."

İlgili Haber:


Öğretmenler Survivor Yarışmasında Mı?

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri