ÖĞRETMEN
Giriş Tarihi : 21-06-2023 11:23

AYM'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sendikaları dinleyeceği tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2022 Kasım ayında Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili oturumu akıllarda bin bir soru bırakan bir açıklama ile sonlanmıştı. Yüksek mahkeme, konuya ilişkin eğitim alanında en çok üyeye sahip 3 sendikayı dinleyip öyle karar vereceğini açıklamıştı.

AYM'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sendikaları dinleyeceği tarih belli oldu

Yüksek Mahkeme, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan bazı hükümlerin iptali istemiyle CHP’nin başvurusunu, Genel Kurul gündemine almış, CHP'nin öğretmenlik Kanunu'nun iptali talebini esastan görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM), Bakanlığın ve en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın dinlenmesine karar vermişti.

 

BAKANLIK VE SENDİKALAR DİNLENECEK

Kanuna ilişkin iptal istemini ele alan Yüksek Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı ile en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın açıklamalarını sözlü olarak dinlemeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Bakanlığın ve sendikaların açıklamalarını dinledikten sonra belirlenecek bir günde kanunun iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.

 

HANGİ MADDELERE İTİRAZ EDİLİYOR

İptali istenen maddeler arasında, mesleğin aday öğretmenlik döneminden sonra “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılması, aday öğretmenlik ve aday öğretmenliğe atama usullerine ilişkin düzenlemeler ile bunun yönetmelikle belirlenmesine ilişkin hükümler yer alıyor.

 

MAHKEME SÜRECİYLE İLGİLİ EĞİTİM İŞ'TEN YAPILAN AÇIKLAMA

Eğitim-İş Başkanı Kadem Özbay Öğretmenlik Meslek Kanunu konuyla ilgili şunları söyledi.

Öğretmenin adının olduğu, düşüncesinin olmadığı sözde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali istemiyle açılan davada, 5 Temmuz Çarşamba günü, Anayasa Mahkemesi’nde olacağız.

Tüm öğretmenlerin kıdem ve liyakatını esas alacak,gelişim süreçlerini teşvik edecek,insanca yaşayacak bir ücretle, kadro güvencesiyle ayrıştırılmadan çalışmasını sağlayacak gerçek bir meslek kanunu için görüşlerimizi ifade edeceğiz.

Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin haklı taleplerinin güçlü ve kararlı sesi olmaya devam edeceğiz. Haklarımızı alana kadar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz!

Guncelegitim.com

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri