2022 yılında Antalya Baro Yayınları Kurulu Başkanı olan Av. Aydın Kayhan ÇALIŞKAN yeni bir projeye daha imza attı. Antalya Barosunun yarım yüzyıllık çok kıymetli birikimi olan tüm Antalya barosu dergileri sayfa sayfa taranarak Antalya Barosu web adresine yüklendi.

Bilindiği üzre çok renkli ve çok yönlü bir dergi olan Antalya Barosu dergisinin Hukukçu olmayan çok sayıda okurları da var. Antalya Barosu Yayın Kurulu Başkanı Av Aydın Kayhan ÇALIŞKAN ve ekibinin bu devrimsel nitelikte ki çalışması ile artık tüm okuyucular ile buluştu.

Sayın Başkan Av. Aydın Kayhan Çalışkan ile bir röportajımızı yayınlıyoruz.

Sayın başkan yönetime geldiğiniz günden beri ses getiren çalışmalarınızı kısaca bize anlatır mısınız?

Öncelikle Çok teşekkür ediyorum bu söyleşi fırsatı için. Hemen konuya gireyim. Yayın kurulu başkanı sevildiğim 2022 yılında dünya genelinde meydana gelen pandemi ve çeşitli sorunlar yüzünden 2005 yılından beri yazarlık yaptığım dergimiz adeta bitkisel hayata girmiş ve faaliyetlerini neredeyse tamamen durdurmuştu. Yarım yüzyıllık bir kültür abidesi emsali hiçbir baro da bulunmayan baro dergileri içinde tartışmasız en özel dergi olan Antalya Barosu dergisinin tarihe gömülüp yok olmasına izin veremezdim.

Öncelikle Av. Dr. Onur Altınkan gibi emeği yeteneği ile çok kıymetli meslektaşlarım dan bir ekip kurarak işe başladım. İlk hedefimiz kurucu Başkanımız Av Feridun Baloğlu ve Rahmetli Başkanımız Av Soner Ustaoğlu'nun sonsuz emeklerini heba etmemek içim dergimizi yemi sayıya hazırlamak oldu. 2023 yılında bugüne kadar yayınlanan ve halen elden ele gönülden gönüle dolaşan tarihe attığımız bir imza olan Cumhuriyet Özel Sayımızı her sorunun üstesinden gelerek yayınlamayı başardık. Bu özel sayımızı Türkiye'nin tüm Hukuk fakültelerine Tüm büyük kütüphanelerine tüm Barolarına arşiv sayısı olarak gönderdik. Binlerce e posta mesaj sosyal medya paylaşımı ile halkımız ücretsiz dağıtılan sevgiden ve teşekkür den başka bir kazanç hedefi olmayan bu baş yapıtı bağrına bastı.

Elbette belirli bir sayıda basılan dergilerimize ulaşamayan okuyucularımız oldu. 2005 yılında henüz bir stajyer avukatken hayalim olan derginin taranarak web sayfamızda ölümsüz olması ve herkes tarafından okunması projemi hayata geçirme imkanım oldu. Şuan tüm Antalya Barosu Dergisi arşivi Antalya Barosu Web sitesinde mevcuttur. Bundan sonra ki tüm sayılar hem fiziken basılacak hem de siteye yüklenecektir. Bu olağanüstü hizmet ile Antalya Barosu Dergisi şaha kalkmış ve ölümsüzlüğe kavuşup tüm okuyucular ile bulunmuştur.

Bu konuda tüm ekibime sonsuz teşekkürler ediyorum. Müsaadeniz ile bir kaç ismi saymak istiyorum. En başta emsalsiz mesai ve emek harcayan Av. Dr. Onur Altınkan'a teşekkür ediyorum. Başkan Yardımcım Av. Barış Konyar Av. Abdülkerim Karagöz Av. Betül Çengel Av. Merve Kurnaz Av. Yağmur Türkoğlu Av. Orhun Ayhan Hakimlik stajına başlayan Salih Hakan Kaslak ve diğer arkadaşlara şükranlarımı sunarım. Bir aile olduğumuz ekibime sonsuz teşekkürler ediyorum.

Sayın Başkan bundan sonra ki projeleriniz nedir?

Saydıklarım 2022 2024 faaliyetlerimizin bir kısmı idi. Baro kütüphanesi kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda Baro başkan adayları ile yaptığımız röportajlar Büyük üstatlarımızla yaptığımız söyleşiler mesleki sorunlar ve daha birçok konu da çok renkli yazılar ile 2024 sayımızın çalışması tamamlanmış olup basım için Baro yönetiminden izin ve ödenek bekliyoruz. Antalya Barosu Dergisi için hususi bir web sitesi YouTube kanalı içinde Baro yönetimi ile müzakere halindeyiz. Nasip olursa 2025 2026 döneminde tekrar bu şanlı görev tarafıma verilirse daha büyük projeler ile baromuzun kuruluşunun 100. Yılı olan 2026 da dünya çapında okuyucusu olan bir Antalya Barosu Dergisi projemiz var. Baromuzun kültür hafızasının gelecek kuşaklara aktarılması ve okuyucu ile buluşması çok büyük bir onur bizim için.

Bizde bu büyük başarılarınız için sizi tebrik ediyoruz. Son olarak ne söylemek istersiniz Sayın Başkan.

Bende size ekibime ve okuyucularımıza teşekkürler ediyorum. Lütfen Antalya Barosu Dergisini takipte kalın.