SORU - CEVAP
Giriş Tarihi : 17-06-2023 15:00

Ana dil Nasıl Yazılır? Anadil Kelimesi TDK'ya Göre Bitişik Mi Yazılır Ayrı Mı?

 Ana dil kelimesi yoğun bir şekilde her alanda kullanılmaktadır. Ana dil kelimesinin nasıl yazıldığını ve TDK verilerine göre ana dil kelimesinin doğru yazılışını sizin için derledik.

Ana dil Nasıl Yazılır? Anadil Kelimesi TDK'ya Göre Bitişik Mi Yazılır Ayrı Mı?

Ana dil kelimesinin doğru yazım biçimi ana dil şeklindedir. Bu kelime ayrı yazılmaktadır. Anadil olarak bitişik yazıldığında yanlış yazım olarak değerlendirilir. Sık kullanılan bir kelime olduğu için doğru bir şekilde yazılması cümle bütünlüğünü korumak için gereklidir. 

 Ana Dil Nasıl Yazılır? 

 Ana dil en doğru şekli ile ana dil olarak yazılır. Anadil olarak yazılması yanlış yazımdır. Ayrı olarak yazılmalıdır. Ana dil bir kimsenin ilk dili anlamına gelir. Kelime olarak her alanda kullanılabilir durumdadır. 

 Ana Dil Kelimesinin TDK'ye Göre Doğru Yazılışı 

 Türk Dil Kurumu'na göre ana dil kelimesinin doğru yazılışı ana dil şeklindedir. Anadil olarak yazılması hatalı yazım demektir. Ana dil bir kimsenin öğrenmiş olduğu ilk dildir. Ayrıca ailesi ve soyunun konuştuğu dil de ana dil olarak bilinmektedir. Önemli bir kelime olduğu için yazım hatası anlam bozulmasına sebep olabilir. Bu yüzden son derece titiz bir tutum ile yazılmalı. Kelimenin TDK'ye göre doğru yazılışı ana dil şeklindedir.

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri