ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, 2024 sonu için altın fiyatı tahminini yükseltti. İşte bankacılık devinin altın fiyatları analizi...

Yeniden belirlenen fiyat seviyesiyle birlikte olumlu faktörlerinin devam ettiğini gören uzmanlar, ons başına 2 bin 300 dolarlık tahmini fiyat tahminlerini yılsonuna kadar ons başına 2 bin 700 dolara yükseltti.

Analize göre, güvenli liman talebi bu yılın sonlarında gerçekleşebilecek Fed faiz indirimlerine ve yaklaşan ABD seçimlerinin sonuçlarına bağlı olarak artabilir.

Geçen haftanın son işlem gününde 2 bin 432 dolara kadar yükselerek rekor tazeleyen altının ons fiyatı, yeni haftanın ilk işlem gününde 2 bin 356 dolardan alıcı buldu.

İSTİKRARLI YÜKSELİŞ VURGUSU

Son dönemde piyasanın giderek daha az Fed kesintisi beklemesine, daha güçlü büyüme trendlerine ve rekor hisse senedi fiyatlamalarına rağmen, altın son iki ayda yüzde 20 yükselmişti. 

Uzmanlara göre, beklenenden daha güçlü gelen ABD TÜFE verisine rağmen altının istikrarlı seyrinin sürmesi, değerli metalin boğa piyasasında oluşan etkenler tarafından yönlendirilmediğinin bir göstergesi.


Notta, "Altının geleneksel adil değeri; faizler, büyüme beklentileri ve dolar gibi etkenlere bağlıdır. Bu geleneksel faktörlerin hiçbiri altın fiyatlarındaki hareketin hızını ve ölçeğini yeterince açıklamıyor. Yine de geleneksel altın fiyatı modelinden önemli ölçüde uzaklaşılması bir aşırı değerlenme belirtisi değil" ifadelerine yer berildi.