SENDİKA
Giriş Tarihi : 15-08-2022 01:04   Güncelleme : 15-08-2022 01:27

Ali Yalçın: Öğretmenler yeni eğitim-öğretim dönemine stressiz girmeli...

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: MEB Bakanı bir gazeteciyle mülakatında sendikaları töhmet altında bırakmıştır. Kimi kastetmiş bilemiyoruz ama ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda kariyer için sınav konusunda ilk günden beri durduğumuz yer belli ve Toplu Sözleşme tekliflerimiz de ortadadır.

Ali Yalçın: Öğretmenler yeni eğitim-öğretim dönemine stressiz girmeli...

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

1] MEB Bakanı bir gazeteciyle mülakatında sendikaları töhmet altında bırakmıştır. Kimi kastetmiş bilemiyoruz ama ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda kariyer için sınav konusunda ilk günden beri durduğumuz yer belli ve Toplu Sözleşme tekliflerimiz de ortadadır.

2] Bakanlıkla tüm görüşmelerimizde beklenti karşılansın istedik. 12 saat süren TBMM Eğitim Komisyonu görüşmeleri ile Genel Kurul sürecinde Bakanlık ve yasa yapıcılar “sınavsız uzmanlık olmayacağı” kabulüyle kimi haklı taleplerimize de kapı aralamamıştır.

3] Sayın Bakanın açıklamaları, “iyi ki sendikalar var” dedirtiyor. Yoksa, yüksek lisans ve doktorası olmayan öğretmenin şansı da olmayacakmış anlaşılan.

4] Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri rahatlatmak, yeni bir eğitim-öğretim dönemine stressiz girmelerini sağlamak istiyorsa, Meslek Kanunu ile ilgili sahanın taleplerini görmeli, tüm beklentileri karşılayacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek için adım atmalıdır.

İlgili Haber: Bakan Özer: Sınav olmasın diye düşündük, öğretmen sendikaları ayağa kalktı...

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri