HAVA DURUMU
Giriş Tarihi : 28-09-2018 17:35   Güncelleme : 29-09-2018 15:23

AFAD ve Meteoroloji'den 10 Kent İçin Tropik Fırtına Uyarısı

Yunanistan'da başlayan fırtınanın Ege kıyılarına gelmesi bekleniyor. Meteoroloji ve AFAD tarafından yapılan uyarılarda riskli olan bölgeler ve yaşanabilecek tehlikeler de var.

AFAD ve Meteoroloji'den 10 Kent İçin Tropik Fırtına Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden beklenen tropik fırtınayla ilgili 10 kent için uyarı yapıldı. Meteorolojinin açıklamasında Pazar günü etkisini göstermesi beklenen fırtına nedeniyle İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ile İstanbul’un batı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak görüleceği bildirildi. Vatandaşlardan sel, su baskını, yıldırım, hortuma karşı dikkatli olmaları istendi.

Meteoroloji'den gelen uyarıya göre pazar günü bir çok şehirde çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Twitter hesabından da fırtınanın olası olumsuzlukları hakkında uyarılarda bulundu. 
 
Meteoroloji'den gelen uyarıda şu ifadelere yer verildi:
 
'Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor. Bu sistemle birlikte Ege'nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara'nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul'da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli, Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir'in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.''
 
Meteoroloji yaşanabilecek tehlikeleri sıraladı
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Twitter hesabından pazar günü etkili olması beklenen fırtınanın olası olumsuzlukları hakkında uyarılarda bulundu.
 
Meteoroloji'den yapılan uyarılarda şu ifadelere yer verildi:

30 Eylül 2018 Pazar günü Ülkemizin Batı Kesimlerinde Beklenen Şiddetli Fırtınanın Olası Olumsuzlukları Hakkında Bilgilendirme.

https://pbs.twimg.com/media/DoLee1bWsAE7eoP.jpg
 
- İnsanlar ve hayvanlar savrulan veya düşen parçalardan zarar görebilir.
- Bina ve evlerin kiremitleri, çatı kaplamaları veya iyi inşa edilmemiş çatıları uçabilir. Çatılardaki bacalar yıkılabilir, televizyon / uydu antenleri ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri düşebilir
- Yere sabitlenmemiş karavanlar ve temelsiz prefabrşk yapılar yerlerinden oynayabilir veya devrilebilir
- Minareler ve direkler devrilebilir. Tabelalar, trafik işaretleri ve trafik lambaları kopabilir, ağaç dalları kırılabilir ve kökü sağlam olmayan ağaçlar yerinden sökülebilir.
- Seralarda çerçevelerin kırılması ve bükülmesi, camların kırılması veya plastik örtülerin yırtılması şeklinde hasarlar görülebilir.
- Elektrik telleri zarar görebilir.
- Balık çiftliklerinde kuvvetli rüzgar, dalga veya deniz kabarması sebebiyle balıkların bulundukları kafesler zarar görebilir.
- Deniz dalgası veya kabarması sebebiyle plaj ve sahil şeritlerinde hasar ve su baskınları oluşabilir.
 
AFAD iki bölgeyi uyardı 
 
AFAD ise Twitter hesabından yaptığı açıklamayla pazar günü tropikal fırtınanın Orta Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaşmasının beklendiğini ifade ederek uyarılarda bulundu.
 
AFAD tarafından yayınlanan mesaj şöyle: 

Pazar günü Orta Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaşması beklenen #tropikfırtına’ya karşı hazırlıklarınızı geç olmadan yapın!

 


Ege Kıyılarına Yaklaşan Kasırgayı Canlı Takip Etmek İçin Tıklayınız

 

Eğitim HaberleriEğitim Haberleri