DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kadriye DEMİREL
Kadriye DEMİREL
Giriş Tarihi : 09-06-2023 13:06

Uzman öğretmenlik unvanı için seçim vaadi unutuldu mu?

Seçim öncesi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Uzman öğretmenlik unvanı için “10 yıl görev şartını 5 yıla” düşüreceğiz. Başöğretmenlik unvanı için “uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme” şartını da kaldırıyoruz.

Çalışmalarımızı tamamladık ve TBMM’ye göndereceğiz. Tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun." diye açıklama yapmıştı.

Ve AYM'nin sendikaların görüşünü alarak vereceği karar daha açıklanmadan, Mebbis üzerinden 2023 Kariyer Basamakları Sınavı (KBS) başvuru ekranı açılmıştı.

Ancak 9 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Kariyer Basamakları Sınavı başvuru süresi sonlanıyor olmasına rağmen Kariyer Basamakları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığından herhangi bir değişiklik ya da düzenleme açıklaması gelmedi.

MEBBİS üzerinde yayınlanan Kariyer Basamakları başvuru koşulları hala eski düzenlemeleri içeriyor.

Mahmut Özer’in seçim öncesi yaptığı açıklamaya dair bir çalışma duymadık.

Öte yandan öğretmenleri temsil eden eğitim sendikalarının da bu konuda sessizliğini koruması da sendikalar açısından düşündürücü ve sorgulanması gereken bir durum.

Öğretmenler sendikaları, sendikalar da kendilerini sorgulaya dursun artık çözümü yeni Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’den bekliyoruz.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları ile ilgili yönetmeliğin bazı maddeleri madem TBMM'de görüşülecekse; öğretmenler olarak Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’den talebimiz, yönetmelikte yer alan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte sınav şartının kaldırılmasını, mesleki tecrübe dikkate alınıp, kıdem esasına dayalı olarak kariyer tazminatlarının öğretmen maaşlarına yansıtılmasını ve kariyere bağlı özlük haklarının emeklilikte de korunmasını sağlayan düzenlemenin yapılması ve öğretmenlere mağduriyetler yaşatılmamasıdır.

Öğretmen maşına zam alabilmek için sınava girmek zorunda bırakılmamalıdır.

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

 

 

 

 

 

 

 

Kadriye DEMİREL

Kadriye DEMİREL

DİĞER YAZILARI Ne Kadar Sendikacılık, O Kadar Zam! Memur-Sen Ezber Bozmuyor Eğitim Camiası Yusuf Tekin'in Bakanlığını Nasıl Karşıladı? İş Verene Her Gün Bayram, Emekçiye Ne Zaman Bayram? Okullarımızda yaşanan büyük bir sorunumuz var! Sarı Sendikalara Bay Bay Diyelim! Sesimizi Duyan Var Mı? Yaşadığımız deprem felaketinde bir tek sorumlu kader mi? Aynı işi yapan öğretmenler aynı ücreti alamayacaklar! Böyle Sendikacılık Yapıldıkça, Çalışanların Sırtı Yerden Kalkmaz! Sendika Ağalığı Yüzde 2 Barajı ile Mi Korunacak? Sendikal Kayırma Kanunlaşıyor Mu? Öğretmenlik Kariyer Sınavıyla, takke düştü, öğretmenler keli gördü… AYM Kararını Verene Kadar Sınavın Ertelenmesini İstiyoruz! Kimse öğretmenlerin haklı mücadelesine leke süremez! Öğretmenlik mesleğinin hakkı ve itibarı için ben de varım diyenler bizimle gelsin! Kariyer Basamakları Sınavı ve Öğretmenlerin Sendika Açmazı Sendikalar Başkent'te toplanıyor: Bu sınav sadece öğretmenlerin değil, sendikaların da sınavıdır Bakan ‘’Öğretmenler Memnun’’ Demişti. Ancak… Öğretmenlerin ahlakını sorgulayanlar aynaya baksın! Latif Selvi, Latifeyi Bırakın Öğretmenlere Bakın! Yanılıyorsunuz: 614.446 öğretmen maaşına zam için başvurdu Bu maddeyi kaldırarak verilen haklarımızı geri aldılar Bakanımızı Öğretmenlerin Safında İstiyoruz! Bir Milyon Kere Kariyer İçin Sınava Hayır! Kolay bir sınavla, öğretmenlerin ne kadar yeterli olduğu nasıl ölçülecek? Başarı Belgesi Yetmez Sayın Bakanım Öğretmenler Ucuz İşçi Mi? Kadınların Hakkı Var Mı? 1 Milyon Öğretmen, 1 Milyon Ses Öğretmenlerin Hakkı Ödenir Öğretmene Şiddet, Direksiyon Başında Eğitimde Yeni Nesil Planlama Zamanı Artık Sendikasız Memur Kalmamalı 2021 LGS Öğrencilerinin Hikayesi Görevde Öğretmenler Öncelikli, Ödülde Kimler? Öğretmen Olmak Suç Mu? İLKSAN Seçiminin Kaçak Güreşçisi Kadın Altının Değerini Sarraf Bilir Artık Yetmez mi? Memura ‘’Mış’’ Gibi Zam ve Vergi Dilimi İşkencesi Eğitimciler ve Mobbing Çemberi MEB Bütçesi, Eğitimin Gereklerine Göre Düzenlenmeli Uzaktan Eğitim ve Kaygılarımız Kadınlar Yönetimin Neresinde Eğitimde Kıyameti Ancak Motivasyon Koparır! 'Öğretmenimin Psikolojisi Bozuldu' Yetkiyi yanlış anladık ÖSYM’nin Sınav Güvenliği Kabusu Tatil Ödevimiz, Sorumluluk Unuttuklarımız Var… (Kadriye DEMİREL) Davet Ediyoruz! (Kadriye Demirel) Öğretmenlerde Stockholm Sendromu Bir devir kapanıyor mu? Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’a Mektup Uzmanlık Mı? Adaletsizlik Mi? Öğretmen Garsonlar Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA